2026 En İyi Elektrikli Scooter: Kapsamlı Rehber ve Model Karşılaştırması
Elektrikli scooter pazarı, 2026 itibarıyla Türkiye’de artık görmezden gelinemeyecek bir büyüklüğe ulaştı. İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere büyük şehirlerde trafiğin giderek ağırlaşması, yakıt fiyatlarının rekor düzeylerde seyretmesi ve çevresel farkındalığın artmasıyla birlikte şehirli sürücüler elektrikli alternatiflere yöneliyor. 2024’te Türkiye’de satılan elektrikli iki tekerlekliler bir önceki yıla göre yüzde 65 artış gösterdi; 2026 rakamları bu trendin daha da güçlendiğine işaret ediyor.
Peki piyasada bu kadar model varken doğru seçimi nasıl yapacaksınız? Bu rehberde 2026 yılında Türkiye pazarında öne çıkan yedi elektrikli scooter modelini derinlemesine inceledik, benzinli alternatiflerle karşılaştırdık, Türkiye’ye özgü ehliyet ve tescil kurallarını açıkladık ve 5 yıllık toplam sahip olma maliyetini hesapladık. elektrikli motorsiklet rehberimizde daha kapsamlı teknik bilgilere ulaşabilirsiniz.
Elektrikli Scooter vs Benzinli Scooter: Hangisi Sizin İçin Doğru?
İki teknoloji arasındaki farkı anlamak, doğru alım kararı vermenin ilk adımıdır. Aşağıdaki tablo, günlük şehir içi kullanım senaryosuna göre hazırlanmıştır.
| Kriter | Elektrikli Scooter | Benzinli Scooter (125cc) |
|---|---|---|
| Ortalama Başlangıç Fiyatı | 70.000 – 160.000 ₺ | 45.000 – 90.000 ₺ |
| 100 km Yakıt/Elektrik Maliyeti | 5 – 8 ₺ | 40 – 60 ₺ |
| Yıllık Bakım Maliyeti | 1.500 – 4.000 ₺ | 4.000 – 9.000 ₺ |
| Şehir İçi Menzil | 40 – 120 km | 150 – 300 km |
| Şarj/Yakıt Süresi | 4 – 8 saat (tam şarj) | 5 dakika (depo doldurma) |
| Emisyon | Sıfır egzoz | CO₂ + NOₓ emisyonu |
| Motor Sesi | Neredeyse sessiz | Orta düzey gürültü |
| Hız Performansı (0-50 km/s) | Anlık tork, hızlı ivmelenme | Kademeli ivmelenme |
| Şarj Altyapısı Bağımlılığı | Ev prizi yeterli (çoğu model) | Her köşede akaryakıt istasyonu |
| Uzun Yol Uygunluğu | Sınırlı (şehir içi ideal) | Yüksek |
Sonuç olarak: Günde 30-60 km arası şehir içi kullanım için elektrikli scooter neredeyse her kriterde benzinli rakibini geçiyor. Şehirlerarası seyahat veya daha uzun menzil gerektiren kullanım profilleri için benzinli alternatifler hâlâ daha pratik. scooter vs motorsiklet karşılaştırmamızda iki araç kategorisi arasındaki farkları da inceleyebilirsiniz.
Elektrikli Scooter’ın Artıları ve Eksileri: Dürüst Değerlendirme
Elektrikli scooter reklamlarının parlak vaatlerinin ötesine geçerek gerçekçi bir tablo çizmeye çalışalım.
Güçlü Yönler
- Yakıt Tasarrufu: 2026 benzin fiyatları düşünüldüğünde, ortalama 50 km/gün kullanan bir sürücü yılda 8.000-12.000 TL yakıt tasarrufu yapabilir.
- Düşük Bakım Maliyeti: Yağ değişimi, filtre, buji, debriyaj gibi periyodik bakım kalemleri yoktur. Fren, lastik ve genel temizlik dışında büyük bakım gideri bulunmaz.
- Anlık Tork: Elektrik motorunun anlık maksimum torku sunması, şehir içi trafik ışıklarında ve kavşaklarda sürücüye önemli bir ivmelenme avantajı sağlar.
- Sessiz Sürüş: Sabah erken saatlerde veya gece apartman çıkışında komşularınızı rahatsız etmez.
- Çevresel Avantaj: Egzoz salınımı sıfır olduğundan büyükşehirlerin hava kalitesine katkı sağlar.
- Basit Kullanım: Vites, debriyaj yoktur. Özellikle yeni başlayanlar için öğrenme eğrisi çok daha kısadır.
Zayıf Yönler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
- Menzil Kaygısı (Range Anxiety): Çoğu orta segment modelin gerçek dünya menzili 40-80 km arasındadır. Bu, şehir içi kullanım için yeterli olmakla birlikte ani uzun yol kararlarında sizi zora sokar.
- Şarj Altyapısı Yetersizliği: Türkiye’de benzin istasyonları her köşedeyken elektrikli scooter’a uygun hızlı şarj noktaları henüz yeterli değil. Uzun yolculuklarda ev prizi dışında şarj bulmak güçleşebilir.
- Batarya Ömrü ve Değer Kaybı: 3-5 yıl sonra batarya kapasitesi düşer. Batarya değişimi 15.000-40.000 TL arasında maliyet doğurabilir. Bu, ikinci el değerini de olumsuz etkiler.
- Yüksek İlk Yatırım: Benzer sınıf benzinli scootera kıyasla ilk alım fiyatı yüzde 30-60 daha yüksektir.
- Soğuk Hava Performans Kaybı: Lityum iyon bataryalar düşük sıcaklıklarda menzil kaybeder; Türkiye’nin iç ve doğu bölgelerinde kış aylarında yüzde 20-30 menzil azalması yaşanabilir.
- Yedek Parça Sorunsalı: Az bilinen markalar için yedek parça bulmak zaman alabilir. Yetkili servis ağı geniş markalar tercih edilmelidir.
Ehliyet ve Tescil Gereksinimleri: Türkiye 2026
Türkiye’de elektrikli scooter kullanımına dair yasal çerçeve, son yıllarda netleşmiş olmakla birlikte bazı gri alanlar hâlâ mevcuttur. tescil işlemleri rehberimizde adım adım prosedürü bulabilirsiniz.
Ehliyet Kategorileri
- 250W ve altı, maksimum 25 km/s: Ehliyet zorunluluğu yoktur. Tescil gerekmez. Trafik sigortası şartı aranmaz. (Elektrikli bisiklet statüsü)
- 250W-4 kW arası, maksimum 45 km/s: M sınıfı ehliyet gereklidir. Tescil zorunludur, plaka alınmalıdır. MTPL (zorunlu trafik sigortası) şart.
- 4 kW üzeri güç ve/veya 45 km/s üzeri hız: A1 sınıfı ehliyet (veya daha üst) gereklidir. Tescil ve sigorta zorunludur.
Kask Zorunluluğu
Türkiye Karayolları Trafik Kanunu’na göre tescilli motorlu iki tekerlekli araç kullanan ve bu araçlarda yolcu taşıyan herkes kask takmak zorundadır. Bu kural elektrikli scooterlar için de aynen geçerlidir. Standart piyasada satılan çoğu elektrikli scooter modeli (M sınıfı ve üzeri) tescil ve kask zorunluluğu kapsamındadır. Kask kullanmama halinde 2026 yılı trafik cezaları uygulanır. Sigorta konusunda detaylı bilgi için sigorta rehberimizde konuyu inceleyebilirsiniz.
Tescil Süreci
Tescil için gerekli belgeler şunlardır: fatura veya gümrük belgesi, araç uygunluk belgesi (AT uygunluk sertifikası), nüfus cüzdanı/pasaport, adres belgesi ve zorunlu trafik sigortası poliçesi. Tescil, ikamet adresinizin bağlı olduğu trafik tescil şubesinde yapılmaktadır.
2026 Önerilen Elektrikli Scooter Modelleri
Aşağıda Türkiye pazarında 2026 itibarıyla ulaşılabilir olan yedi modeli ayrıntılı olarak inceledik. Fiyatlar piyasa koşullarına göre değişkenlik gösterebilir.
Honda EM1 e:
Honda, elektrikli scooter pazarına EM1 e: modeliyle güvenilir marka imajını taşıdı. Honda’nın Mobile Power Pack e: adlı çıkarılabilir batarya sistemi, şarj için bisiklet yavaşlığında üstünden bataryayı çıkarıp herhangi bir prize takmanıza olanak tanıyor.
- Motor Gücü: 1,7 kW (sürekli) / 2,0 kW (tepe)
- Menzil: Yaklaşık 41 km (tam şarj, karma kullanım)
- Şarj Süresi: Yaklaşık 6 saat (standart priz)
- Batarya Kapasitesi: 1,3 kWh (çıkarılabilir)
- Maksimum Hız: 45 km/s
- Fiyat Aralığı: 90.000 – 120.000 ₺
Artıları: Honda servis ağının genişliği, çıkarılabilir batarya konforu, kanıtlanmış kalite, yüksek ikinci el değeri.
Eksileri: 41 km menzil kısa mesafe kullanıcılar dışında yetersiz kalabilir, tek batarya seçeneği mevcut (çift batarya ile yaklaşık 80 km’ye çıkılabilir ancak ek maliyet gerektirir).
Yamaha EC-05
Yamaha, Gogoro işbirliğiyle geliştirdiği EC-05 modelinde swap (batarya değişim) teknolojisini benimsiyor. İstasyon sayısı Türkiye’de henüz yeterli olmasa da teknoloji merak uyandırıcı.
Not: Yamaha EC-05, öncelikle Tayvan pazarı için üretilmiş bir modeldir ve Gogoro batarya değişim ağına bağımlıdır; Türkiye’de resmi satışı bulunmamaktadır. Aşağıdaki değerler referans amaçlıdır. Türkiye’de Yamaha’nın güncel elektrikli scooter gamı ve muadil swap teknolojili modeller için yetkili bayiden bilgi almanızı öneririz.
- Motor Gücü: 4,0 kW (sürekli) / 6,0 kW (tepe)
- Menzil: Yaklaşık 115 km (karma kullanım)
- Şarj Süresi: 5,5 saat (standart priz) / Swap istasyonunda anında
- Batarya Kapasitesi: 2 x 1,36 kWh (çift çıkarılabilir)
- Maksimum Hız: 95 km/s
- Fiyat Aralığı: 85.000 – 110.000 ₺
Artıları: 115 km menzil ile şehirlerarası esneklik, çift batarya sistemi, güçlü motor, Yamaha güvenilirliği.
Eksileri: Türkiye’de Gogoro swap istasyonu altyapısı sınırlı, A1 ehliyet gerektirir (4 kW sınırı nedeniyle).
Yadea G5
Dünyanın en büyük elektrikli iki tekerlekli üreticisi Yadea, G5 modeliyle fiyat-performans dengesinde öne çıkıyor. Özellikle bütçe dostu elektrikli scooter arayanlar için dikkat çekici bir seçenek.
- Motor Gücü: 1,2 kW (sürekli) / 1,8 kW (tepe)
- Menzil: Yaklaşık 80 km (şehir içi)
- Şarj Süresi: 6 – 7 saat (standart priz)
- Batarya Kapasitesi: 1,5 kWh (çıkarılabilir)
- Maksimum Hız: 45 km/s
- Fiyat Aralığı: 70.000 – 95.000 ₺
Artıları: Rekabetçi fiyat, 80 km menzil bu segmentte güçlü, çıkarılabilir batarya, Türkiye’de artan servis ağı.
Eksileri: Marka bilinirliği Honda ve Yamaha kadar güçlü değil, uzun vadeli dayanıklılık verileri henüz sınırlı.
Super Soco TC
Super Soco, genç ve şehirli hedef kitleye yönelik tasarımıyla dikkat çekiyor. TC modeli retro-modern estetiği ile ön plana çıkıyor ve özellikle görsel açıdan ayrışmak isteyen kullanıcılara hitap ediyor.
- Motor Gücü: 3,0 kW (sürekli) / 4,5 kW (tepe)
- Menzil: Yaklaşık 95 km (tek batarya)
- Şarj Süresi: 5 – 6 saat (standart priz)
- Batarya Kapasitesi: 1,8 kWh (çıkarılabilir, isteğe bağlı çift batarya)
- Maksimum Hız: 80 km/s
- Fiyat Aralığı: 80.000 – 110.000 ₺
Artıları: Güçlü motor, retro tasarım, çift batarya seçeneği ile 180 km’ye uzayan menzil, akıllı telefon entegrasyonu.
Eksileri: Türkiye servis ağı henüz yeterince geniş değil, yüksek güç nedeniyle A1 ehliyet sınırına yakın (dikkatli kontrol gerekli).
Vmoto Fleet
Vmoto Fleet, adından da anlaşılacağı üzere ticari filo kullanımı düşünülerek tasarlanmış bir model. Kargo ve kurye şirketleri tarafından tercih ediliyor; ancak bireysel kullanıcılar için de uygun özelliklere sahip.
- Motor Gücü: 1,5 kW (sürekli) / 2,5 kW (tepe)
- Menzil: Yaklaşık 75 km (şehir içi)
- Şarj Süresi: 5 – 6 saat (standart priz)
- Batarya Kapasitesi: 1,44 kWh (çıkarılabilir)
- Maksimum Hız: 45 km/s
- Fiyat Aralığı: 75.000 – 100.000 ₺
Artıları: Dayanıklı yapı, kargo kutusuna uyumlu tasarım, ticari kullanım sertifikaları, ekonomik bakım maliyeti.
Eksileri: Görece düz tasarım, yüksek hız performansı sunmuyor, bireysel kullanıcılar için ruhsuz görünüm.
Piaggio 1
İtalyan Piaggio markasının elektrikli kolu olan Piaggio 1, Avrupa’nın en güvenilir scooter mirasını elektrikli bir platforma taşıyor. Premium segment içinde fiyat-değer dengesi kuruyor.
- Motor Gücü: 1,5 kW (sürekli) / 2,2 kW (tepe)
- Menzil: Yaklaşık 65 km (şehir içi)
- Şarj Süresi: 4 – 5 saat (standart priz)
- Batarya Kapasitesi: 1,46 kWh (çıkarılabilir)
- Maksimum Hız: 45 km/s
- Fiyat Aralığı: 95.000 – 130.000 ₺
Artıları: Avrupa kalite standartları, Piaggio/Vespa servis ağından yararlanma, şık İtalyan tasarımı, hızlı şarj (bu segmentte).
Eksileri: 65 km menzil fiyat segmentine göre mütevazı kalıyor, Honda ve Yamaha’ya kıyasla daha az yaygın yedek parça.
NIU MQi GT Evo
NIU, akıllı teknoloji entegrasyonu ve performansla elektrikli scooter segmentinin premium temsilcisi olmaya devam ediyor. MQi GT Evo, en uzun menzil ve en yüksek hızla bu listedeki en kapsamlı model konumunda.
- Motor Gücü: 3,0 kW (sürekli) / 5,4 kW (tepe)
- Menzil: Yaklaşık 130 km (karma kullanım)
- Şarj Süresi: 4,5 saat (standart priz)
- Batarya Kapasitesi: 2 x 1,93 kWh (çift lityum iyon)
- Maksimum Hız: 100 km/s
- Fiyat Aralığı: 120.000 – 160.000 ₺
Artıları: 130 km gerçek menzil, 100 km/s tepe hız, kapsamlı akıllı telefon entegrasyonu (GPS takip, uzaktan kilit, sürüş istatistikleri), güçlü fren sistemi, Türkiye servis ağı.
Eksileri: En yüksek fiyat bandı, ağır bataryalar (toplam yaklaşık 27 kg), A1 ehliyet zorunluluğu.
2026 Model Karşılaştırma Tablosu
| Model | Motor Gücü | Menzil | Şarj Süresi | Batarya | Maks. Hız | Fiyat (₺) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Honda EM1 e: | 1,7 kW | 41 km | ~6 saat | 1,3 kWh | 45 km/s | 90.000 – 120.000 |
| Yamaha EC-05 | 4,0 kW | 115 km | ~5,5 saat | 2 x 1,36 kWh | 95 km/s | 85.000 – 110.000 |
| Yadea G5 | 1,2 kW | 80 km | ~6,5 saat | 1,5 kWh | 45 km/s | 70.000 – 95.000 |
| Super Soco TC | 3,0 kW | 95 km | ~5,5 saat | 1,8 kWh | 80 km/s | 80.000 – 110.000 |
| Vmoto Fleet | 1,5 kW | 75 km | ~5,5 saat | 1,44 kWh | 45 km/s | 75.000 – 100.000 |
| Piaggio 1 | 1,5 kW | 65 km | ~4,5 saat | 1,46 kWh | 45 km/s | 95.000 – 130.000 |
| NIU MQi GT Evo | 3,0 kW | 130 km | ~4,5 saat | 2 x 1,93 kWh | 100 km/s | 120.000 – 160.000 |
Türkiye’de Şarj Altyapısı: 2026 Gerçeği
Elektrikli scooter alırken en merak edilen ve en çok göz ardı edilen konu şarj altyapısıdır. Gelin gerçekçi bir tablo çizelim.
Ev Şarjı: En Pratik Çözüm
2026 itibarıyla Türkiye’deki elektrikli scooter kullanıcılarının büyük çoğunluğu şarj ihtiyacını evden karşılıyor. Bu tamamen mümkün ve mantıklı bir yol çünkü:
- Çoğu model standart 220V Türk prizine takılarak şarj edilebiliyor.
- Çıkarılabilir batarya sistemleri (Honda, Yamaha, Yadea, Piaggio), bataryayı araçtan çıkarıp daireye taşımanıza izin veriyor. Arabanızı sokağa park etseniz bile şarjı hiç düşünmeden içeride yapabiliyorsunuz.
- Gecelik şarj alışkanlığı, sabah her zaman dolu bataryayla yola çıkmanızı sağlıyor.
Güçlendirilmiş Priz mi, Standart Priz mi?
Standart 220V / 10A priz çoğu model için yeterlidir. Ancak günlük yoğun kullanım veya hızlı şarj tercihi için 16A sigortalı ve topraklı bir priz önerilir. Apartman ortak alanlarından şarj yapmak yönetim iznine bağlıdır; bu nedenle otopark ya da bodrum kattaki araçlar için bağımsız bir elektrik hattı açtırmak hem güvenli hem de pratik bir çözümdür.
Kamuya Açık Şarj İstasyonları
2026 itibarıyla Türkiye’de iki tekerlekliye uygun kamuya açık şarj istasyonu sayısı artmaya devam etse de yeterli düzeyde değildir. Büyük AVM’lerin otoparklarında ve bazı belediyelerin elektrikli araç şarj noktalarında standart priz bulmak mümkündür. Ancak elektrikli otomobillere yönelik hızlı şarj cihazları (DC fast charge), mevcut elektrikli scooter modellerinin büyük çoğunluğuyla uyumlu değildir.
Özet: Evde park imkânınız varsa şarj altyapısı hiç sorun değil. Yalnızca sokak parkını kullananlar için şarj lojistiği ciddi bir planlama gerektiriyor.
Batarya Ömrü ve Değer Kaybı: Bilmeniz Gerekenler
Elektrikli scooter alımında en çok merak edilen konulardan biri de batarya ömrüdür. Bu konuda hem iyimser hem de gerçekçi olmak gerekiyor.
Batarya Döngü Ömrü
Modern lityum iyon bataryalar (LiFePO4 veya NMC kimyasına göre) genellikle 500 ile 1.000 tam şarj döngüsüne dayanır. Günde bir tam şarj varsayımıyla hesaplayalım:
- 500 döngü = yaklaşık 1,5 yıl
- 800 döngü = yaklaşık 2,2 yıl
- 1.000 döngü = yaklaşık 2,7 yıl
Ancak çoğu kullanıcı her gün tam şarj tüketmiyor. Günde yüzde 50-70 şarj döngüsüyle kullanıldığında ömür 4-5 yıla uzayabiliyor. LiFePO4 kimyasıyla üretilmiş bataryalarda (bazı Yadea ve NIU modelleri) 2.000+ döngü mümkün.
Batarya Kapasitesi Düşüşü
Döngü sonunda batarya komple ölmüyor; kapasitesi kademeli olarak düşüyor. 500 döngüden sonra orijinal kapasitenin yüzde 70-80’inde kalması beklenir. Bu da menzilden yüzde 20-30 kayıp anlamına gelir.
Batarya Değişim Maliyetleri (2026 Tahmini)
| Model | Batarya Kapasitesi | Tahmini Değişim Maliyeti | Garanti Süresi |
|---|---|---|---|
| Honda EM1 e: | 1,3 kWh | 15.000 – 22.000 ₺ | 2 yıl / 20.000 km |
| Yamaha EC-05 | 2 x 1,36 kWh | 20.000 – 35.000 ₺ | 2 yıl / 30.000 km |
| Yadea G5 | 1,5 kWh | 12.000 – 20.000 ₺ | 1 yıl / 15.000 km |
| NIU MQi GT Evo | 2 x 1,93 kWh | 28.000 – 42.000 ₺ | 2 yıl / 30.000 km |
| Piaggio 1 | 1,46 kWh | 16.000 – 24.000 ₺ | 2 yıl / 20.000 km |
Batarya garantisi kapsamındaki değişimler ücretsiz yapılır. Garanti dışında kalan değişimlerde yetkili servis fiyatları yukarıdaki tahminlerin üst bandına yakın seyredebilir. Batarya ömrünü uzatmak için bazı pratik öneriler: Bataryayı her zaman tam doldurup tam boşaltmak yerine yüzde 20-80 aralığında tutun. Aşırı sıcak veya soğuk ortamlarda uzun süre bekletmekten kaçının. bakım periyotları rehberimizde bu konuda daha fazla ipucu bulabilirsiniz.
5 Yıllık Toplam Maliyet Karşılaştırması
Alım fiyatına bakarak karar vermek yanıltıcı olabilir. Asıl önemli olan toplam sahip olma maliyetidir. Aşağıdaki tablo, ortalama 50 km/gün (yılda yaklaşık 15.000 km) kullanan bir İstanbul sürücüsü için hazırlanmıştır.
| Maliyet Kalemi | Elektrikli Scooter (Orta Segment) | Benzinli Scooter 125cc |
|---|---|---|
| Alım Fiyatı | 90.000 ₺ | 55.000 ₺ |
| 5 Yıllık Yakıt/Elektrik | ~5.500 ₺ (15.000 km/yıl x 5) | ~37.500 ₺ (15.000 km/yıl x 5) |
| 5 Yıllık Bakım | ~12.000 ₺ | ~28.000 ₺ |
| 5 Yıllık Sigorta (MTPL+Kasko) | ~15.000 ₺ | ~18.000 ₺ |
| Tescil ve Muayene | ~3.000 ₺ | ~3.000 ₺ |
| Tahmini Batarya Değişimi (5. yıl) | ~18.000 ₺ | — (yok) |
| 5 Yıllık Toplam | ~143.500 ₺ | ~141.500 ₺ |
Dikkat çekici bir sonuç: Beş yılda iki araç arasındaki toplam maliyet farkı oldukça küçülüyor. Elektrikli scooter’da batarya değişimi yaşanmazsa toplam maliyet yaklaşık 125.500 TL’ye düşerek benzinli rakibini geride bırakıyor. Öte yandan yakıt fiyatlarındaki her artış bu dengeyi elektrikli lehine daha da bozuyor; 2026’daki benzin fiyatları gözetildiğinde elektrikli scooter 3-4 yılda masrafını çıkarıyor.
Şehir İçi Kullanım Pratikleri: Türkiye Gerçeği
Teknik özellikler kadar günlük kullanım deneyimi de satın alma kararını etkiler. Büyük Türk şehirlerinde elektrikli scooter kullanırken bilinmesi gereken bazı pratik konular şunlardır.
Park Sorunu
İstanbul, Ankara ve İzmir’de park yeri bulmak hem araba hem de iki tekerlekli için büyük bir sorun. Elektrikli scooter kullanıcıları açısından ek bir sorun daha var: Araç park ederken şarj kablosuna ulaşıp ulaşamayacağınız. Yeraltı otoparklarında priz bulmak genellikle mümkün. Sokakta park eden kullanıcılar ise şarj için ek planlamaya ihtiyaç duyuyor.
Trafik ve Manevra
Elektrikli scooter’ın anlık torku, durmuş trafikte ve kalabalık kavşaklarda büyük avantaj sağlar. Sessiz motor ise trafikte dikkat gerektiriyor: Yayalar elektrikli scooter’ı duymadığı için ani hareketler yapabilir. Bu nedenle kalabalık bölgelerde düşük hız ve yüksek dikkat şarttır.
Güvenlik Önlemleri
Türkiye’de elektrikli iki tekerlekli hırsızlığı artıyor. Disk kilidi, kalite zincir kilit ve mümkünse GPS takip sistemi kullanılması önerilir. NIU gibi bazı markalar yerleşik GPS ile geliyor. Diğer modeller için aftermarket çözümler mevcut.
Yağmur ve Yol Koşulları
Büyük şehirlerdeki bozuk yollar ve kaldırım geçişleri, yüksek lastik hacimli veya uzun süspansiyon seyahatli modellerin tercih edilmesini öneriyor. Ayrıca yağmurlu havalarda hidrolik fren sistemine ve sızdırmazlık sertifikasına (IP54 ve üzeri) dikkat edilmelidir.
Kargo ve Kurye Kullanımı: Ticari Seçenekler
Elektrikli scooter’ın en hızlı büyüyen kullanım alanlarından biri kurye ve kargo hizmetleridir. İstanbul, Ankara ve İzmir’deki hızlı teslimat şirketleri 2024’ten itibaren filolarını elektrikli araçlara dönüştürmeye başladı. 2026’da bu dönüşüm ivme kazanmış durumda.
Ticari Kullanım İçin Model Önerileri
- Vmoto Fleet: Kargo kutusuna uyumlu arka taşıyıcısı, güçlü yük kapasitesi ve düşük bakım maliyetiyle filo kullanımı için birinci tercih.
- Yadea G5: Uygun fiyatıyla geniş filo oluşturmak isteyen KOBİ’ler için ekonomik çözüm.
- Super Soco TC Cargo versiyonları: Büyük kargo çantası ve arka kasası desteğiyle kurye kullanımında verimli.
Maliyet Avantajı Hesabı
Günde 100 km kargo kullanımında benzinli modele kıyasla elektrikli scooter yılda tahminen 15.000-25.000 TL tasarruf sağlıyor. 5 araçlık küçük bir filo için bu rakam yıllık 75.000-125.000 TL tasarrufa karşılık geliyor; alım maliyeti farkı 2-3 yılda kapanıyor.
Çoklu Batarya Stratejisi
Kurye kullanımında günlük menzil ihtiyacı yüksek olduğundan, çıkarılabilir batarya sistemi olan modellerle birden fazla batarya satın almak akıllıca bir strateji. Şarjdaki batarya araçta beklemeyi ortadan kaldırır ve sürücü devamlılığını artırır.
Kış ve Soğuk Hava Koşullarında Elektrikli Scooter
Elektrikli scooter kullanıcılarının en sık sorduğu konulardan biri soğuk havanın performansa etkisidir. Lityum iyon bataryalar düşük sıcaklıklarda kimyasal süreçlerin yavaşlaması nedeniyle gerçekten daha kısa menzil sunar. Bu bir kusur değil, teknolojinin fiziksel kısıtıdır ve doğru kullanım alışkanlıklarıyla büyük ölçüde telafi edilebilir.
Soğukta Menzil Kaybı
5°C altında çoğu elektrikli scooter, standart menzilinin %20-35’ini kaybeder. 10°C’nin altında batarya kapasitesinin %10-15 düşmesi normaldir. -5°C altında bazı modellerde maksimum güç kısıtlaması devreye girerek performans önemli ölçüde azalır.
Pratik çözüm: Soğuk günlerde araca binmeden önce bataryayı dolu olarak bırakmak ve mümkünse aracı ısıtılmış ortamda (garaj, kapalı otopark) tutmak menzil kaybını minimuma indirir. Uzun park sürelerinde bataryayı %20-80 aralığında tutmak ömrünü korur.
Kış Sürüşü İçin Ekstra Önlemler
Elektrikli scooterlar genel olarak kış lastik seçeneği sunmaz ve çoğu model yağmurda güvenli sürüşe uygun IP derecelendirmesine sahiptir; ancak uzun süreli kar veya buz koşulları için üretilmemiştir. İstanbul gibi nadiren kar alan şehirlerde kısa süreli ıslak yol sürüşü sorun yaratmazken, buzlu yüzeylerden kaçınılmalıdır.
Motor ve kontrol ünitelerinin su geçirmezlik derecesi (IP65 veya üzeri) önemlidir; satın almadan önce üretici verilerini kontrol edin. Yüksek basınçlı yıkama makinesinden kaçınmak ve konektörleri periyodik olarak kontrol etmek uzun ömür sağlar.
Elektrikli Scooter Sigortası ve Hukuki Durum 2026
Türkiye’de elektrikli scooter sigortası ve tescil konusu son yıllarda netleşmiştir. 2026 itibarıyla tescil zorunluluğu olan modeller için trafik sigortası da zorunludur.
Tescil Zorunluluğu Sınırı
4 kW (5.3 bg) altında kalan ve hız sınırı 45 km/s ile sınırlı olan elektrikli scooterlar Türkiye’de “elektrikli motorlu bisiklet” sayılır ve tescilden muaftır. Ancak bu araçlar da kamuya açık alanlarda kaldırımda kullanılamaz, sürücünün ehliyet gerektirmediği durumlarda bile trafik kurallarına uymak zorunludur.
4 kW üzerindeki modeller ise normal motorsiklet gibi tescil, plaka ve trafik sigortası gerektirmektedir. 45 km/s ile sınırlı, 4 kW altındaki moped sınıfı elektrikli scooterlar için M sınıfı (moped) ehliyet yeterliyken, 4 kW üzeri güce sahip daha büyük modeller için A1 sınıfı (veya üstü) ehliyet gereklidir.
Sigorta Maliyeti ve Kapsamı
2026 itibarıyla elektrikli scooter zorunlu trafik sigortası yıllık 3.000-8.000 ₺ arasında değişmektedir (motor gücüne ve modele göre). Batarya ve motor hasarını kapsayan kapsamlı kasko ise 15.000-40.000 ₺ arasındadır. Batarya değişim maliyeti yüksek olduğundan kasko tercih edilmesi mantıklıdır.
Bazı sigorta şirketleri henüz elektrikli araçlar için deneyim birikimi oluşturmadığından fiyatlar sigorta şirketine göre önemli ölçüde farklılaşabilir. En az 3 sigorta şirketinden teklif almak tavsiye edilir.
Aksesuar ve Kişiselleştirme
Elektrikli scooterlar benzinli muadillerine kıyasla daha sınırlı aksesuar ekosistemine sahiptir; ancak popüler modeller için piyasa gelişmeye devam etmektedir.
Güvenlik Aksesuarları
Disk kilidi veya halat tipi kilit zorunludur. GPS takip cihazı ise elektrikli scooterlar için özellikle değerlidir çünkü aracın görece sessiz ve hafif olması çalınma riskini artırır. Bazı modellerin üretici uygulaması konum takibi sunsa da bağımsız bir GPS ek güvence sağlar.
Pratik Eklemeler
Telefon tutucu ve USB şarj çıkışı güvenli sürüşü destekler. Ön sepet veya kargo kutusu günlük alışveriş kullanımında büyük kolaylık sağlar. Çıkarılabilir bataryalı modellerde batarya taşıma çantası; kargo kullanıcıları için ise sırt ve yan çanta sistemleri kullanımı artırmaktadır.
Sık Sorulan Sorular
Türkiye’de elektrikli scooter kullanmak için hangi ehliyet gerekiyor?
Motoru 4 kW’ı aşmayan ve hızı 45 km/s ile sınırlı elektrikli scooterlar için M sınıfı ehliyet yeterlidir. 4 kW üzeri güce sahip modeller için A1 (125cc kategorisi) veya daha üst sınıf ehliyet gerekmektedir. 2026 itibarıyla bu kural değişmemiştir.
Elektrikli scooter şarjı kaç saatte tamamlanır?
Modele ve batarya kapasitesine göre değişmekle birlikte, çoğu orta segment elektrikli scooter standart 220V ev prizinden 4-8 saat içinde tam şarja ulaşır. Honda EM1 e yaklaşık 6 saat, Yamaha EC-05 5.5 saat, NIU MQi GT Evo ise 4.5 saatte şarj olur.
Elektrikli scooter bataryası kaç yılda değiştirilmelidir?
Modern lityum iyon bataryalar genellikle 500-1000 tam şarj döngüsüne dayanır. Günlük kullanımda bu süre 3-5 yıla karşılık gelir. Bu noktada batarya kapasitesi orijinalin yüzde 70-80’ine düşer. Batarya değişim maliyeti 2026 yılında 15.000-40.000 TL arasında değişmektedir.
Türkiye’de elektrikli scooter tescil zorunlu mu?
Evet. Türkiye’de motoru 250W’ı aşan veya hızı 25 km/s üzerinde olan elektrikli araçların trafik tescili yaptırılması zorunludur. Bu kapsama giren elektrikli scooterlar plaka almalı, zorunlu trafik sigortası (MTPL) yaptırılmalı ve periyodik muayeneden geçirilmelidir.
Elektrikli scooter mı yoksa benzinli scooter mı daha ekonomik?
Yakıt maliyeti açısından elektrikli scooter çok daha avantajlıdır: 100 km için ortalama 5-8 TL elektrik ücreti ödenirken benzinli scooter için 40-60 TL harcama yapılır. Bakım maliyetleri de elektrikli modellerde yüzde 40-60 daha düşüktür. Ancak ilk alım fiyatı yüksekliği göz önünde bulundurulduğunda, 3-4 yıllık kullanımdan sonra elektrikli scooter toplam maliyette avantaj sağlar.
Elektrikli scooter’ı ev prizine takarak şarj edebilir miyim?
Evet, büyük çoğunluğu standart 220V Türk prizine takılarak şarj edilebilir. Bazı modeller doğrudan prize bağlanan şarj kablosuyla gelir, bazıları ise çıkarılabilir bataryayı eve taşımanıza izin verir. 16A sigortalı ve topraklı priz kullanılması önerilir.
Kış aylarında elektrikli scooter kullanılabilir mi?
Elektrikli scooterlar soğuk havalarda kullanılabilir; ancak lityum iyon bataryalar düşük sıcaklıklarda kapasite kaybeder. 0°C altında menzil yüzde 20-30 oranında azalabilir. Türkiye’nin Ege ve Akdeniz kıyılarında kış kullanımı sorunsuz iken iç bölgelerde ve doğuda dikkatli olunması önerilir.
Sonuç: Hangi Model Sizin İçin Doğru?
Elektrikli scooter satın alma kararı, kullanım profilinize ve bütçenize göre şekillenmelidir. Bu rehberi bir özet tabloyla kapatalım:
- Günlük 30-40 km şehir içi, bütçe odaklı: Yadea G5 veya Vmoto Fleet. Uygun fiyatı ve yeterli menziliyle en rasyonel başlangıç noktası.
- Güvenilir marka, ev şarjı konforu: Honda EM1 e veya Piaggio 1. Çıkarılabilir batarya ve güçlü servis ağı için ideal.
- Orta-uzun mesafe, performans arayanlar: Super Soco TC veya Yamaha EC-05. Yüksek menzil ve motor gücü isteyenler için.
- Premium segment, teknoloji meraklıları: NIU MQi GT Evo. 130 km menzil, akıllı sistem ve güçlü performans bir arada.
- Ticari/kurye kullanımı: Vmoto Fleet veya Yadea G5 (çoklu batarya stratejisiyle).
2026’da elektrikli scooter artık yalnızca çevreci bir tercih değil; özellikle şehir içi kullanımda ekonomik ve pratik bir çözüm haline geldi. Doğru modeli seçmek, ihtiyaçlarınızı net biçimde tanımlamaktan geçiyor. elektrikli motorsiklet rehberimizde daha geniş bir perspektiften konuyu incelemeye devam edebilirsiniz.

