600cc sınıfı denildiğinde akla yalnızca supersport modeller gelmemelidir. Bu segment; saf adrenalin arayan sürücüler için sport motorsikletler, şehir içi konfor ve çeviklik isteyenler için naked modeller ve uzun yol tutkuları için touring/adventure seçenekler olmak üzere üç ana kolda zengin bir ürün yelpazesi sunar. 2026 model yılında üreticiler bu segmentte ciddi yenilikler ve teknolojik gelişmeler sunarak 600cc motorsiklet kategorisini her zamankinden daha cazip hale getirmiştir.
Bu kapsamlı rehberde, 2026 yılının en iyi 600cc motorsiklet modellerini sport, naked ve touring kategorilerinde detaylı olarak inceleyeceğiz. Her modeli teknik özellikleri, güçlü ve zayıf yönleri, Türkiye fiyatları ve kullanım senaryolarıyla birlikte ele alacağız. Ayrıca kapsamlı bir karşılaştırma tablosu, A2’den A sınıfı ehliyete geçiş rehberi, sigorta ve bakım maliyetleri, ikinci el alım ipuçları ve sıkça sorulan sorularla bu rehberi tamamlayacağız. Motorsiklet türleri rehberimizi okuyarak farklı kategoriler hakkında genel bilgi edinebilirsiniz.
Haydi, 2026 yılının en iyi middleweight motorsikletlerini birlikte keşfedelim.
600cc Segment Neden Bu Kadar Popüler?
Bu segment, dünya genelinde en çok satan ve en geniş model yelpazesine sahip kategoridir. Bu popülerliğin arkasında birçok somut neden bulunmaktadır. Orta segment olarak da adlandırılan bu sınıf, hem performans hem de kullanılabilirlik açısından benzersiz bir denge noktası sunar.
Performans ve Kullanılabilirlik Dengesi
600cc motorlar, günlük kullanımda yeterli ve konforlu bir güç sunarken, aynı zamanda pist günlerinde de ciddi bir performans sağlar. Tipik bir 600cc supersport motor 100-120 HP aralığında güç üretirken, naked versiyonlar 60-80 HP bandında daha uysal bir karakter sunar. Bu güç seviyeleri, şehir içi trafikte rahatlıkla kullanılabilirken, otoyol geçişlerinde ve virajlı yollarda da tatmin edici bir sürüş deneyimi yaratır.
1000cc ve üzeri süper motosikletlerin günlük kullanımda aşırı gelen gücü ve ağırlığı düşünüldüğünde, en iyi 600cc motorsiklet modelleri çok daha mantıklı bir tercih olarak öne çıkar. Daha hafif şasi yapıları (tipik olarak 170-210 kg arası kuru ağırlık), daha düşük koltuk yükseklikleri ve daha az agresif sürüş pozisyonları, bu motorsikletleri geniş bir sürücü kitlesine uygun kılar.
Ekonomik Avantajlar
600cc segment, büyük hacimli motorlara kıyasla önemli maliyet avantajları sunar. Yakıt tüketimi genellikle 100 km’de 4-6 litre arasında kalır; bu değer litre segment motorlara göre %20-30 daha düşüktür. Sigorta primleri, MTV tutarları ve lastik maliyetleri de litre sınıfa göre belirgin şekilde düşüktür. Motorsiklet yıllık maliyet rehberimizde detaylı maliyet hesaplamalarını bulabilirsiniz.
Geniş Model Çeşitliliği
500cc ile 700cc arasını kapsayan bu middleweight segment, inanılmaz çeşitli model seçenekleri sunar. Tam donanımlı supersport yarış replika modellerinden, konforlu naked sokak motorlarına; şehir içi çevikliğe odaklanan modifiye dostu platformlardan, uzun yol touring kapasitesine sahip adventure modellere kadar her ihtiyaca yönelik bir orta segment model bulmak mümkündür.
Yarış DNA’sı ve Pist Erişilebilirliği
600cc supersport sınıfı, Dünya Supersport Şampiyonası (WorldSSP) gibi prestijli yarış serilerinin de temelini oluşturur. Bu yarış bağlantısı, üreticilerin bu segmentteki modellere en son teknolojiyi aktarmasını sağlar. Türkiye’deki pist günlerinde de bu segmentteki modeller en popüler kategoriyi oluşturur; çünkü yeterli performans sunarken hata payını 1000cc motorlara göre daha geniş tutar.
İkinci El Değer Tutma
Popülerliği ve geniş alıcı kitlesi sayesinde bu segmentteki modeller, ikinci el piyasasında da değerini iyi koruyan motorsikletlerdir. Özellikle Yamaha, Kawasaki ve Honda gibi markaların bu segmentteki modelleri, yıllara meydan okuyan talep sayesinde makul bir değer kaybıyla satılabilmektedir.
600cc Motorsiklet Kime Uygun?
Bu segmentteki her model her sürücüye uygun değildir. Doğru tercihi yapabilmek için öncelikle kendi profilinizi, deneyim seviyenizi ve kullanım amacınızı net olarak belirlemeniz gerekir. Aşağıda farklı sürücü profilleri için 600cc segmentinin uygunluk durumunu detaylı olarak ele alıyoruz.
Deneyimli Yeni Başlayanlar
A2 ehliyetten A sınıfı ehliyete geçiş yapan veya 250-400cc segmentinde yeterli deneyim kazanmış sürücüler için 600cc segment mükemmel bir sonraki adımdır. Ancak doğrudan bir supersport 600 ile başlamak yerine, naked veya touring versiyonlarıyla başlamak çok daha akıllıca bir tercih olacaktır. 250cc ve 400cc karşılaştırma rehberimiz başlangıç segmenti hakkında detaylı bilgi sunar.
Günlük Kullanıcılar (Commuter)
Evinden işe, işten eve günlük ulaşım amaçlı motorsiklet kullanan sürücüler için naked 600cc modeller ideal tercihlerdir. Yamaha MT-07, Kawasaki Z650 ve Suzuki SV650 gibi modeller; dik sürüş pozisyonu, yumuşak güç aktarımı ve hafif yapılarıyla şehir içi trafikte büyük kolaylık sağlar. Bu modellerin düşük RPM’deki torku, sürekli vites değiştirmeye gerek kalmadan akıcı bir sürüş sunar.
Pist ve Performans Tutkunları
Hafta sonları pist günlerine katılan veya virajlı dağ yollarında sportif sürüş keyfi arayan sürücüler için supersport 600cc modeller biçilmiş kaftandır. Yamaha R6, Kawasaki ZX-6R ve Honda CBR650R gibi modeller, yüksek devir performansı, keskin viraj kabiliyeti ve yarış kökenli teknolojileriyle bu tür kullanım için tasarlanmıştır.
Uzun Yol Sevenler
Türkiye’nin dört bir yanına motorsikletle seyahat etmek isteyen sürücüler için touring veya adventure donanımlı 600cc modeller iyi bir seçenektir. Tam boy rüzgar siperliği, rahat koltuk, yan çanta aparatları ve uzun menzil kapasitesiyle bu modeller, binlerce kilometrelik yolculukları konforlu kılar.
Bütçe Bilinçli Sürücüler
1000cc bir supersport veya adventure modelin fiyatına, bakım maliyetlerine ve sigorta primlerine bütçesi yetmeyen ama performanstan da ödün vermek istemeyen sürücüler için 600cc segment en mantıklı orta yoldur. Özellikle ikinci el piyasasında çok uygun fiyatlara kaliteli 600cc modeller bulmak mümkündür.
Kimlere Uygun Değil?
Tamamen motorsiklet deneyimi olmayan, henüz A2 ehliyet bile almamış yeni başlayanlar için 600cc supersport modeller kesinlikle uygun değildir. Bu kişilerin önce 250-400cc segmentinde en az 10.000-15.000 km deneyim kazanması önerilir. Ayrıca fiziksel olarak çok kısa boylu (160 cm altı) sürücüler, bazı 600cc modellerin koltuk yüksekliğinden dolayı zorluk yaşayabilir. A2 ehliyetle kullanılabilecek motorsikletler rehberimize göz atmanızı öneririz.
En İyi 600cc Sport Motorsikletler 2026
Sport segmenti, 600cc kategorisinin en heyecan verici ve en çok tartışılan koludur. Pistten doğan yarış teknolojileri, aerodinamik tasarımlar ve yüksek devir performansıyla bu modeller, saf sürüş hazzını en üst düzeyde yaşatır. 2026 yılında en iyi 600cc motorsiklet yarışında sport segmentinin en güçlü üç adayını detaylı olarak inceliyoruz.
Yamaha YZF-R6 (R6)
Yamaha R6, 600cc supersport segmentinin tartışmasız efsanesidir. 1999’dan bu yana üretilen ve her nesilde daha da olgunlaşan R6, 2026 model yılında da sınıfının referans noktası olmaya devam etmektedir. MotoGP teknolojisi devşirme felsefesiyle geliştirilen bu motorsiklet, pist odaklı sürücülerin ilk tercihi olmayı sürdürmektedir.
Teknik Özellikler
- Motor: 599cc, sıra dört silindirli, DOHC, 16 valf
- Güç: 118,4 HP @ 14.500 RPM
- Tork: 61,7 Nm @ 10.500 RPM
- Ağırlık: 190 kg (hazır/ıslak)
- Koltuk Yüksekliği: 850 mm
- Yakıt Deposu: 17 litre
- Elektronik: 6 kademeli çekiş kontrolü, quickshifter, slide control, IMU tabanlı ABS
- 2026 Türkiye Fiyatı: 850.000 – 950.000 TL (sıfır)
Güçlü Yönleri
Yamaha R6’nın en büyük gücü, yüksek devirde sunduğu olağanüstü performanstır. 14.500 RPM’deki güç zirvesi ve 16.500 RPM’lik kırmızı çizgisi, bu motorun ne kadar yüksek devirci bir karakter taşıdığını gösterir. Deltabox alüminyum şasi, KYB süspansiyon sistemi ve 320 mm çift diskli fren düzeni, pist kullanımında referans düzeyinde hassasiyet sunar. Yamaha’nın kapsamlı elektronik paketi (çekiş kontrolü, quickshifter, slide control) hem güvenliği hem performansı artırır.
Zayıf Yönleri
R6’nın en belirgin dezavantajı, tamamen pist odaklı tasarımıdır. Agresif sürüş pozisyonu, bileklere ve sırta binen yük nedeniyle şehir içi ve uzun yol kullanımında ciddi konfor sorunları yaratır. Düşük ve orta devirlerde güç sunumu zayıftır; motorun canlanan karakteri ancak 8.000 RPM üzerinde ortaya çıkar. Bu durum şehir içi trafikte sürekli vites değişimi gerektirir. Bakım maliyetleri de sınıfın en yüksekleri arasındadır.
Kimler İçin İdeal?
Yamaha R6, pist günlerine düzenli olarak katılan, sportif sürüşü her şeyin önüne koyan ve konfordan ödün vermeye hazır deneyimli sürücüler için ideal bir middleweight motorsiklettir. Günlük commuter kullanım için kesinlikle önerilmez.
Kawasaki Ninja ZX-6R
Kawasaki ZX-6R, 600cc supersport segmentinin en güçlü ve teknolojik olarak en donanımlı modelidir. 636cc motor hacmiyle sınıf ortalamasının biraz üzerinde olan bu motorsiklet, hem pist performansı hem de sokak kullanılabilirliği konusunda rakiplerine göre daha dengeli bir paket sunar.
Teknik Özellikler
- Motor: 636cc, sıra dört silindirli, DOHC, 16 valf
- Güç: 128 HP @ 13.500 RPM
- Tork: 70,8 Nm @ 11.000 RPM
- Ağırlık: 196 kg (hazır/ıslak)
- Koltuk Yüksekliği: 830 mm
- Yakıt Deposu: 17 litre
- Elektronik: KIBS (Kawasaki Intelligent Braking System), KTRC çekiş kontrolü, quickshifter, sürüş modları, Kawasaki Launch Control
- 2026 Türkiye Fiyatı: 900.000 – 1.050.000 TL (sıfır)
Güçlü Yönleri
ZX-6R’ın 636cc motoru, ekstra 36cc sayesinde orta devirlerde rakiplerinden belirgin şekilde daha fazla tork sunar. Bu özellik, sokak kullanımında büyük avantaj sağlar. Kawasaki’nin KIBS frenleme sistemi, köşe frenleme durumlarında bile stabil kalır. Launch Control özelliği pist çıkışlarında mükemmel kalkışlar sağlar. Sınıfının en kapsamlı elektronik paketine sahiptir. Koltuk yüksekliği 830 mm ile sınıfın en düşüğüdür, bu da kısa boylu sürücüler için avantajdır.
Zayıf Yönleri
636cc hacmi nedeniyle bazı yarış organizasyonlarında 600cc sınıfında yarışamaz; bu durum saf pist kullanıcıları için dezavantajdır. R6’ya göre biraz daha ağırdır (196 kg vs 190 kg). Agresif sürüş pozisyonu, R6 kadar olmasa da uzun sürüşlerde yorucu olabilir. Türkiye’deki fiyatı segmentinin en yükseğidir.
Kimler İçin İdeal?
ZX-6R, hem pistte performans hem de sokakta kullanılabilirlik isteyen sürücüler için en dengeli supersport tercihtir. R6’nın saf pist odağından biraz daha fazla çok yönlülük arayanlar için ideal bir supersport adayıdır.
Honda CBR650R
Honda CBR650R, 600cc sport segmentinin en erişilebilir ve en çok yönlü modelidir. Tam anlamıyla bir supersport olmasa da, sportif tasarımı, dört silindirli motoru ve Honda’nın efsanevi güvenilirliğiyle bu segmentte çok önemli bir yere sahiptir. Sport ile naked arasında bir konumlanmayla, geniş bir sürücü kitlesine hitap eder.
Teknik Özellikler
- Motor: 649cc, sıra dört silindirli, DOHC, 16 valf
- Güç: 95 HP @ 12.000 RPM
- Tork: 64 Nm @ 8.500 RPM
- Ağırlık: 208 kg (kuru)
- Koltuk Yüksekliği: 810 mm
- Yakıt Deposu: 15,4 litre
- Elektronik: Honda Selectable Torque Control (HSTC), ABS, acil durum fren sinyali
- 2026 Türkiye Fiyatı: 650.000 – 750.000 TL (sıfır)
Güçlü Yönleri
CBR650R’ın en büyük avantajı çok yönlülüğüdür. Sport bir görünüme sahip olmasına rağmen, sürüş pozisyonu R6 veya ZX-6R’a göre çok daha rahat ve dik konumludur. 810 mm koltuk yüksekliği, kısa boylu sürücüler dahil neredeyse herkes için uygundur. Honda’nın dört silindirli motoru, düşük devirlerden itibaren güçlü ve lineer bir güç aktarımı sunar; bu sayede şehir içinde son derece kullanışlıdır. Honda’nın efsanevi güvenilirliği ve düşük bakım maliyetleri de önemli artılardır. Fiyat olarak segmentinin en uygun modelidir.
Zayıf Yönleri
95 HP güç çıkışı, R6 (118 HP) ve ZX-6R (128 HP) ile karşılaştırıldığında belirgin şekilde düşüktür. Bu nedenle saf pist performansında rakiplerinin gerisinde kalır. Süspansiyon ayarları fabrika çıkışlı olup, pist kullanımı için yetersiz kalabilir. Elektronik donanım paketi, rakiplerine göre daha sade kalır; quickshifter ve sürüş modları standart olarak sunulmaz.
Kimler İçin İdeal?
CBR650R, sport görünüm ve dört silindirli motor hissi isteyen ama günlük kullanım konforundan ödün vermek istemeyen sürücüler için mükemmel bir tercihtir. A sınıfı ehliyete yeni geçiş yapan sürücüler için de güvenli ve kontrol edilebilir bir orta segment seçeneğidir.
En İyi 600cc Naked Motorsikletler 2026
Naked segmenti, 600cc kategorisinin en çok satan ve en geniş model yelpazesine sahip koludur. Rüzgar siperliği olmayan, dik sürüş pozisyonlu ve şehir içi çevikliğe odaklanan bu modeller, hem ilk kez 600cc’ye geçen sürücülere hem de günlük kullanım odaklı deneyimli sürücülere hitap eder. 2026 yılında naked segmentte dört güçlü model öne çıkmaktadır.
Yamaha MT-07
Yamaha MT-07, naked 600cc segmentinin en popüler ve en çok satan modelidir. 2014’teki lansmanından bu yana dünya genelinde yüz binlerce adet satılan MT-07, basitliği, hafifliği ve eğlenceli sürüş karakteriyle bir fenomen haline gelmiştir. 2026 model yılında da güncellenen tasarımı ve geliştirilmiş elektronik paketiyle sınıfının lideri olmaya devam etmektedir.
Teknik Özellikler
- Motor: 689cc, çapraz düzlemli (CP2) çift silindirli, DOHC, 8 valf
- Güç: 73,4 HP @ 8.750 RPM
- Tork: 68 Nm @ 6.500 RPM
- Ağırlık: 184 kg (hazır/ıslak)
- Koltuk Yüksekliği: 805 mm
- Yakıt Deposu: 14 litre
- Elektronik: Çekiş kontrolü, ABS, sürüş modları, TFT gösterge paneli
- 2026 Türkiye Fiyatı: 480.000 – 560.000 TL (sıfır)
Güçlü Yönleri
MT-07’nin en büyük gücü, sınıfının en hafif motorsikleti olmasıdır. 184 kg kuru ağırlıkla inanılmaz çevik ve oyunbaz bir sürüş sunar. Yamaha’nın CP2 motoru, çapraz düzlem krank mili sayesinde düzensiz ateşleme sırası üretir; bu da motora organik ve karakterli bir his katar. Düşük devirlerden itibaren güçlü tork sunumu, şehir içi kullanımda sürekli vites değiştirme ihtiyacını azaltır. Koltuk yüksekliği 805 mm ile kısa boylu sürücüler için de uygundur. Fiyat/performans oranında sınıfının en iyisidir.
Zayıf Yönleri
Süspansiyon kalitesi, özellikle arka mono şok, agresif sürüşlerde ve pist kullanımında yetersiz kalabilir. Rüzgar koruması olmadığından 120 km/s üzeri hızlarda rüzgar yorgunluğu oluşur. Çift silindirli motor yapısı, dört silindirli rakiplerine göre yüksek devirlerde daha kısıtlı performans sunar. Fren kalitesi iyi olmakla birlikte, radyal kaliper kullanılmaması eleştiri konusudur.
Kimler İçin İdeal?
MT-07, günlük şehir içi kullanım, hafta sonu virajlı yol keyfi ve ilk 600cc deneyimi arayanlar için segmentinin en iyi tercihidir. Modifiye potansiyeli de çok yüksektir; aftermarket aksesuarlarla kişiselleştirme imkanları neredeyse sınırsızdır.
Kawasaki Z650
Kawasaki Z650, Ninja 650’nin naked versiyonu olarak konumlandırılan, dengeli ve güvenilir bir middleweight naked modeldir. “Sugomi” tasarım felsefesiyle agresif bir görünüm sunarken, altında son derece uysal ve kontrol edilebilir bir karakter barındırır. A2 ehliyetle kısıtlanarak kullanılabilmesi de önemli bir avantajdır.
Teknik Özellikler
- Motor: 649cc, paralel çift silindirli, DOHC, 8 valf
- Güç: 68 HP @ 8.000 RPM
- Tork: 64 Nm @ 6.700 RPM
- Ağırlık: 187 kg (kuru)
- Koltuk Yüksekliği: 790 mm
- Yakıt Deposu: 15 litre
- Elektronik: Çekiş kontrolü (KTRC), ABS, ekonomi göstergesi
- 2026 Türkiye Fiyatı: 450.000 – 530.000 TL (sıfır)
Güçlü Yönleri
Z650’nin en güçlü yanı, segmentinin en düşük koltuk yüksekliğine sahip olmasıdır (790 mm). Bu özellik, kısa boylu ve yeni sürücüler için büyük güven sağlar. A2 ehliyetle kısıtlanarak kullanılabilmesi, ehliyete yeni geçiş yapanlar için değerli bir avantajdır. Paralel twin motoru çok lineer ve öngörülebilir bir güç aktarımı sunar. Bakım maliyetleri sınıfının en düşükleri arasındadır. Kawasaki’nin geniş bayi ağı, yedek parça erişimini kolaylaştırır.
Zayıf Yönleri
68 HP güç çıkışı, MT-07’nin 73 HP’sinin gerisindedir. Motor karakteri, MT-07’nin CP2 motoruna göre daha sıradan ve heyecansız bulunabilir. Elektronik donanım paketi, 2026 standardına göre biraz sade kalır; quickshifter standart olarak sunulmaz. Rüzgar koruması olmadığından uzun yolda konfor sınırlıdır.
Kimler İçin İdeal?
Z650, özellikle A2’den A ehliyete geçiş döneminde olan, güvenli ve kontrol edilebilir bir middleweight model arayan sürücüler için ideal bir basamak motorsikletidir. Düşük koltuk yüksekliği ile kısa boylu sürücülere de büyük avantaj sağlar.
Suzuki SV650
Suzuki SV650, 1999’dan bu yana üretilen ve motorsiklet dünyasının en sevilen V-twin motorlarından birine sahip efsanevi bir modeldir. Basitliği, güvenilirliği ve karakterli motor hissiyle özellikle püriten motosikletçiler arasında kült bir statüye sahiptir. 2026 model yılında da sadık hayran kitlesini memnun eden güncellemelerle sunulmaktadır.
Teknik Özellikler
- Motor: 645cc, V-twin (90 derece), DOHC, 8 valf
- Güç: 75,4 HP @ 8.500 RPM
- Tork: 64,6 Nm @ 6.800 RPM
- Ağırlık: 197 kg (kuru)
- Koltuk Yüksekliği: 785 mm
- Yakıt Deposu: 14,5 litre
- Elektronik: Suzuki Easy Start, Low RPM Assist, ABS
- 2026 Türkiye Fiyatı: 430.000 – 510.000 TL (sıfır)
Güçlü Yönleri
SV650’nin 90 derece V-twin motoru, segmentinin en karakterli ve duygu yüklü motor hissini sunar. V-twin’in doğal titreşim dengesi ve derin egzoz sesi, sürüş deneyimini özel kılar. 785 mm koltuk yüksekliği, segmentinin en düşüğüdür ve neredeyse her boy sürücü için rahatlıkla ayak basılabilir. Suzuki’nin Low RPM Assist sistemi, düşük devirlerde motorun sönme riskini ortadan kaldırarak şehir içi kullanımı kolaylaştırır. Fiyat olarak segmentinin en uygun modelidir. Basit mekanik yapısı sayesinde bakım maliyetleri çok düşüktür.
Zayıf Yönleri
Elektronik donanım paketi rakiplerine göre oldukça sadedir; çekiş kontrolü standart olarak sunulmaz. TFT gösterge paneli yerine konvansiyonel LCD gösterge kullanır. Süspansiyon kalitesi, özellikle ön çatal, sportif sürüşte yetersiz kalabilir. Tasarım olarak MT-07 ve Z650 kadar modern ve çekici bulunmayabilir.
Kimler İçin İdeal?
SV650, V-twin motor karakterini seven, mekanik basitliğe ve güvenilirliğe değer veren, bütçe odaklı sürücüler için mükemmel bir tercihtir. Motorsiklet sürmeyi öğrenmek isteyenler için de son derece uygun ve affedici bir platformdur.
Triumph Street Triple 660 S
Triumph Street Triple, naked 600cc segmentinin premium oyuncusudur. Üç silindirli motor konfigürasyonuyla rakiplerinden ayrılan bu İngiliz motorsikleti, ikili silindirin torkunu dört silindirin yüksek devir performansıyla birleştiren benzersiz bir karakter sunar. 2026 model yılında S, R ve RS olmak üzere üç farklı donanım seviyesiyle sunulmaktadır.
Teknik Özellikler (Street Triple 660 S)
- Motor: 660cc, sıra üç silindirli, DOHC, 12 valf
- Güç: 95 HP @ 11.250 RPM
- Tork: 59 Nm @ 9.250 RPM
- Ağırlık: 189 kg (kuru)
- Koltuk Yüksekliği: 810 mm
- Yakıt Deposu: 15,5 litre
- Elektronik: Sürüş modları (Rain, Road, Sport), çekiş kontrolü, quickshifter (opsiyonel), TFT gösterge paneli, ABS
- 2026 Türkiye Fiyatı: 750.000 – 900.000 TL (sıfır, 660 S)
Güçlü Yönleri
Street Triple’ın en büyük avantajı, üç silindirli motorunun sunduğu benzersiz performans karakteridir. Düşük devirlerde V-twin benzeri güçlü tork, yüksek devirlerde ise dört silindirli benzeri pürüzsüz güç artışı sunar. Bu motor karakteri, hem şehir içinde hem de virajlı yollarda eşsiz bir sürüş keyfi yaratır. Şasi kalitesi ve süspansiyon donanımı, fiyatına göre çok üst düzeydir. Frenleme performansı Brembo kaliperleriyle segmentinin en iyisidir. Premium hissi ve build kalitesi, Japon rakiplerinin açıkça önündedir.
Zayıf Yönleri
Fiyat olarak segmentinin en pahalı modelidir; Japon rakiplerine göre %40-60 daha yüksek fiyat etiketine sahiptir. Yedek parça maliyetleri ve bakım giderleri de Japon markalarına göre yüksektir. Türkiye’deki bayi ağı, Japon markaları kadar yaygın değildir. Koltuk konforu, uzun sürüşlerde yetersiz kalabilir.
Kimler İçin İdeal?
Triumph Street Triple, premium bir naked motorsiklet deneyimi arayan, performans ve yapı kalitesine bütçesinden daha fazla önem veren sürücüler için ideal bir tercihtir. Özellikle üç silindirli motorun benzersiz karakteri, bu motosikleti bir kez süren birçok sürücüyü kendine bağlar.
En İyi 600cc Touring ve Adventure Seçenekleri 2026
600cc segmenti denildiğinde akla genellikle sport ve naked modeller gelse de, bu kategoride touring ve adventure kullanıma uygun seçenekler de bulunmaktadır. Uzun yol konforu, yük taşıma kapasitesi ve menzil, bu modellerin öne çıkan özellikleridir. 2026 yılında middleweight touring/adventure segmentinde dikkat çeken modelleri inceliyoruz.
Kawasaki Ninja 650 / Versys 650
Kawasaki, 650cc platformunu çok başarılı bir şekilde farklı segmentlere uyarlamıştır. Ninja 650 sport-touring konumlamasıyla, Versys 650 ise adventure-touring konumlamasıyla bu segmentte güçlü seçenekler sunar.
Ninja 650, Z650 ile aynı 649cc paralel twin motoru paylaşır ancak tam karenaj, daha yatık sürüş pozisyonu ve daha iyi rüzgar koruması ile uzun yol konforunu artırır. 2026 Türkiye fiyatı 500.000 – 600.000 TL arasındadır.
Versys 650, aynı motoru daha uzun sürüşe yönelik bir şasi geometrisi, uzun yol süspansiyonu, standart el koruyucuları ve opsiyonel yan çanta setiyle sunar. Dik sürüş pozisyonu ve 840 mm koltuk yüksekliği, uzun saatler boyunca konforlu sürüş sağlar. Versys 650’nin 21 litrelik yakıt deposu, segmentinin en büyüğüdür ve tek depoyla 400 km üzeri menzil sunar. 2026 Türkiye fiyatı 550.000 – 670.000 TL arasındadır.
Honda CB650R / CBR650R Touring Donanımı
Honda CBR650R’ın sport-touring potansiyeli, doğru aksesuarlarla açığa çıkarılabilir. Honda’nın orijinal aksesuar kataloğundaki arka çanta taşıyıcı, yan çanta setleri ve yükseltilmiş rüzgar siperliği ile CBR650R, etkili bir touring motorsikletine dönüştürülebilir. Naked versiyonu olan CB650R da benzer şekilde donatılabilir.
Honda’nın dört silindirli motorunun düşük devirdeki güçlü torku ve lineer güç aktarımı, uzun yol sürüşlerinde yorulmadan saatlerce sürmeye olanak tanır. Honda’nın güvenilirlik geçmişi de uzun yolculuklarda güven verir.
Yamaha Tracer 7
Yamaha Tracer 7, MT-07’nin sport-touring versiyonudur ve 600cc touring segmentinin en popüler modellerinden biridir. MT-07’nin eğlenceli CP2 motorunu, tam boy rüzgar siperliği, rahat sürüş pozisyonu, uzatılmış arka alt yapı ve opsiyonel yan çanta sistemiyle birleştirir.
Teknik Özellikler
- Motor: 689cc, CP2 çift silindirli (MT-07 ile ortak)
- Güç: 73,4 HP @ 8.750 RPM
- Tork: 68 Nm @ 6.500 RPM
- Ağırlık: 196 kg (kuru)
- Koltuk Yüksekliği: 835 mm
- Yakıt Deposu: 18 litre
- Elektronik: Çekiş kontrolü, ABS, TFT gösterge, cruise control (GT versiyonu)
- 2026 Türkiye Fiyatı: 560.000 – 680.000 TL (sıfır)
Tracer 7, 18 litrelik deposuyla tek depoyla 350-400 km menzil sunar. GT versiyonunda cruise control, ısıtmalı grip ve fabrika çıkışı yan çantalar standart olarak sunulur. MT-07’nin eğlenceli motor karakterini korurken, rüzgar koruması ve konforlu sürüş pozisyonuyla uzun yol kapasitesini ciddi şekilde artırır. Uzun yol yapmayı seven ancak ağır ve pahalı bir adventure motorsikletten kaçınan sürücüler için mükemmel bir orta segment tercihidir.
Suzuki V-Strom 650
Suzuki V-Strom 650, 600cc adventure-touring segmentinin emektarı ve en çok satanıdır. SV650’nin güvenilir V-twin motorunu, uzun yol odaklı bir şasi ve adventure stilinde bir gövdeyle birleştiren V-Strom, dünya turuna çıkan motorcuların sıklıkla tercih ettiği bir modeldir.
V-Strom 650’nin güçlü yanları arasında olağanüstü güvenilirlik, düşük bakım maliyetleri, geniş rüzgar siperliği, 20 litrelik yakıt deposuyla 400+ km menzil, rahat ve dik sürüş pozisyonu ve uygun fiyat sayılabilir. 2026 Türkiye fiyatı 520.000 – 640.000 TL arasındadır.
Karşılaştırma Tablosu 2026
Aşağıdaki tabloda, 2026 yılının en iyi 600cc motorsiklet modellerini teknik özellikler, fiyat ve kullanım alanları bazında karşılaştırmalı olarak sunuyoruz. Bu tablo, ihtiyaçlarınıza en uygun modeli hızlıca belirlemenize yardımcı olacaktır.
| Model | Segment | Motor (cc) | Silindir | Güç (HP) | Tork (Nm) | Ağırlık (kg) | Koltuk (mm) | 2026 Fiyat (TL) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Yamaha YZF-R6 | Supersport | 599 | 4 sıra | 118,4 | 61,7 | 190 | 850 | 850.000 – 950.000 |
| Kawasaki ZX-6R | Supersport | 636 | 4 sıra | 128 | 70,8 | 196 | 830 | 900.000 – 1.050.000 |
| Honda CBR650R | Sport | 649 | 4 sıra | 95 | 64 | 208 | 810 | 650.000 – 750.000 |
| Yamaha MT-07 | Naked | 689 | 2 CP2 | 73,4 | 68 | 184 | 805 | 480.000 – 560.000 |
| Kawasaki Z650 | Naked | 649 | 2 paralel | 68 | 64 | 187 | 790 | 450.000 – 530.000 |
| Suzuki SV650 | Naked | 645 | V-twin | 75,4 | 64,6 | 197 | 785 | 430.000 – 510.000 |
| Triumph Street Triple 660 S | Naked | 660 | 3 sıra | 95 | 59 | 189 | 810 | 750.000 – 900.000 |
| Yamaha Tracer 7 | Sport-Touring | 689 | 2 CP2 | 73,4 | 68 | 196 | 835 | 560.000 – 680.000 |
| Kawasaki Versys 650 | Adventure-Touring | 649 | 2 paralel | 68 | 64 | 216 | 840 | 550.000 – 670.000 |
| Suzuki V-Strom 650 | Adventure-Touring | 645 | V-twin | 71 | 62 | 213 | 835 | 520.000 – 640.000 |
Tablodaki veriler incelendiğinde, güç ve performans arayan sürücüler için Kawasaki ZX-6R ve Yamaha R6 öne çıkarken, günlük kullanım ve fiyat/performans dengesi arayanlar için Yamaha MT-07 ve Suzuki SV650 en mantıklı tercihler olarak belirir. Uzun yol odaklı sürücüler için ise Yamaha Tracer 7 ve Kawasaki Versys 650 ideal seçeneklerdir.
A2’den A Sınıfı Ehliyete Geçiş ve Orta Segment
Türkiye’de motorsiklet ehliyeti sistemi, Avrupa Birliği standartlarına uygun olarak A1, A2 ve A sınıfı olmak üzere üç kademeden oluşur. Bu segmentteki modellerin büyük çoğunluğu A sınıfı ehliyet gerektirir; ancak bazı modeller A2 ehliyetle kısıtlanarak kullanılabilir. Bu bölümde ehliyet geçiş sürecini ve middleweight segmentindeki ehliyet uyumluluğunu detaylı olarak ele alıyoruz.
A2 Ehliyetle Kullanılabilen 600cc Modeller
A2 ehliyet, maksimum 35 kW (47,5 HP) güç sınırına sahiptir. Bazı 600cc modeller, ECU yazılım kısıtlamasıyla bu güç seviyesine düşürülerek A2 ehliyetle kullanılabilir hale getirilebilir. Bu modeller arasında şunlar yer alır:
- Kawasaki Z650: 68 HP’den 47,5 HP’ye kısıtlanabilir. Fabrika destekli A2 kiti mevcuttur.
- Kawasaki Ninja 650: Z650 ile aynı motor; A2 kiti mevcuttur.
- Yamaha MT-07: 73,4 HP’den 47,5 HP’ye kısıtlanabilir. Resmi Yamaha A2 kiti bulunur.
- Honda CBR650R: 95 HP motor gücü, A2 sınırının iki katını aştığı için (70 kW kuralı gereği) A2 ehliyetle kullanılamaz.
- Suzuki SV650: 75,4 HP’den 47,5 HP’ye kısıtlanabilir. A2 kiti mevcuttur.
A2 ehliyetle bu segmentte bir model kullanmak istiyorsanız, Z650 ve MT-07 en mantıklı tercihlerdir. Bu modeller kısıtlandığında bile yeterli performans sunarak güvenli bir sürüş deneyimi sağlar. A2 ehliyetle kullanılabilecek motorsikletler rehberimiz detaylı bilgi içermektedir.
A Sınıfı Ehliyete Geçiş Süreci
A2 ehliyetten A sınıfı ehliyete geçiş için aşağıdaki koşulların sağlanması gerekir:
- Yaş Şartı: En az 24 yaşında olmak (doğrudan A ehliyet) veya en az 2 yıl A2 ehliyet deneyimine sahip olmak (progresif geçiş).
- Progresif Geçiş: A2 ehliyetinizi aldıktan en az 2 yıl sonra, ek bir sınav ile A sınıfına yükseltme yapabilirsiniz.
- Doğrudan A Ehliyet: 24 yaş ve üzerindeyseniz, doğrudan A sınıfı ehliyet sınavına girebilirsiniz.
- Sınav İçeriği: Teorik bilgi sınavı ve pratik sürüş sınavı (alan ve trafik).
A Ehliyete Geçtikten Sonra İlk 600cc
A sınıfı ehliyetinizi aldıktan sonra doğrudan bir supersport 600’e atlamak yerine, kademeli bir geçiş yapmanız güvenliğiniz açısından çok önemlidir. Önerilen geçiş sırası şu şekildedir:
- İlk 3 ay: Naked bir 600cc model tercih edin (MT-07, Z650, SV650). Dik sürüş pozisyonu ve uysal güç aktarımıyla güveninizi artırın.
- 3-12 ay: Virajlı yollarda ve hafif tempolu sürüşlerde deneyim kazanın. İleri sürüş eğitimi kurslarına katılın.
- 12+ ay: Yeterli deneyim ve özgüvene sahip olduğunuzda, isterseniz supersport bir modele geçiş yapabilirsiniz.
Bu kademeli yaklaşım, hem güvenliğinizi hem de sürüş keyfinizi en üst düzeye çıkaracaktır. Unutmayın, hızlı motorsiklet sürmek değil, iyi motorsiklet sürmek önemlidir.
Sigorta ve Bakım Maliyetleri
Bu segmentten bir motorsiklet satın alırken, yalnızca satış fiyatına bakmak yanıltıcı olabilir. Sigorta primleri ve bakım maliyetleri, toplam sahiplik maliyetinin önemli bir bölümünü oluşturur ve modelden modele ciddi farklılıklar gösterir. Motorsiklet sigortası rehberimiz ve yıllık maliyet rehberimiz kapsamlı bilgi sunmaktadır.
Sigorta Maliyetleri
Bu segmentteki modeller, 501-800cc MTV diliminde yer alır. Zorunlu trafik sigortası ve isteğe bağlı kasko maliyetleri, motorsikletin segmentine ve değerine göre değişir. 2026 yılı tahmini sigorta maliyetleri aşağıdaki gibidir:
| Model | Trafik Sigortası (Yıllık TL) | Kasko (Yıllık TL) | Toplam Sigorta (TL) |
|---|---|---|---|
| Yamaha R6 | 5.500 – 7.500 | 22.000 – 35.000 | 27.500 – 42.500 |
| Kawasaki ZX-6R | 5.800 – 8.000 | 25.000 – 40.000 | 30.800 – 48.000 |
| Honda CBR650R | 4.500 – 6.500 | 15.000 – 25.000 | 19.500 – 31.500 |
| Yamaha MT-07 | 4.000 – 5.500 | 12.000 – 20.000 | 16.000 – 25.500 |
| Kawasaki Z650 | 3.800 – 5.200 | 11.000 – 18.000 | 14.800 – 23.200 |
| Suzuki SV650 | 3.500 – 5.000 | 10.000 – 17.000 | 13.500 – 22.000 |
| Triumph Street Triple | 5.000 – 7.000 | 18.000 – 30.000 | 23.000 – 37.000 |
Tablodan görüleceği üzere, supersport modellerin sigorta maliyetleri naked modellere göre %50-80 daha yüksektir. Bunun nedeni, supersport modellerin daha yüksek kaza ve çalınma riskine sahip olmasıdır. Kasko yaptırırken mutlaka birden fazla sigorta şirketinden teklif alarak karşılaştırma yapın.
Periyodik Bakım Maliyetleri
Middleweight segmentinin bakım maliyetleri, motor konfigürasyonu ve marka politikalarına göre farklılık gösterir. Genel olarak dört silindirli motorlar, çift silindirli motorlara göre daha yüksek bakım maliyetine sahiptir. 2026 yılı tahmini yıllık bakım maliyetleri şu şekildedir:
- Yağ ve Filtre Değişimi (yılda 2-3 kez): 1.500 – 3.000 TL
- Hava Filtresi (yılda 1 kez): 400 – 800 TL
- Zincir-Dişli Seti (15.000-25.000 km’de): 3.000 – 7.000 TL
- Fren Balatası (10.000-15.000 km’de): 1.500 – 4.000 TL
- Buji Seti (her 10.000-20.000 km’de): 500 – 1.500 TL
- Lastik (ön + arka, yılda 1 set): 5.000 – 12.000 TL
- Antifriz ve Fren Hidroliği (yılda 1 kez): 600 – 1.200 TL
- Valf Ayarı (dört silindirli modellerde, 20.000-40.000 km’de): 2.000 – 5.000 TL
Toplam yıllık bakım maliyeti (10.000 km kullanım varsayımıyla): Naked modeller için 10.000 – 18.000 TL, supersport modeller için 15.000 – 25.000 TL arasında değişmektedir. Basit bakım işlemlerini kendiniz yaparak bu maliyetleri %30-40 oranında düşürebilirsiniz.
MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi)
Bu kategorideki modeller 501-800cc MTV diliminde yer alır. 2026 yılı itibarıyla 1-3 yaş grubundaki orta segment motorsikletler için yıllık MTV tutarı yaklaşık 8.670 TL’dir. Bu tutar iki eşit taksitte (Ocak ve Temmuz aylarında) ödenir.
600cc ile Uzun Yol Yapılır mı?
Bu soru, orta segment bir motorsiklet almayı düşünen pek çok sürücünün aklındaki en önemli sorulardan biridir. Kısa yanıt: evet, yapılır. Ancak modelden modele uzun yol konforu büyük farklılıklar gösterir. Detaylı bir değerlendirme yapalım.
Uzun Yol İçin En Uygun 600cc Modeller
Uzun yol konforu sıralamasında bu segmentteki modeller şu şekilde sıralanır:
- Suzuki V-Strom 650: Adventure-touring odaklı tasarım, 20 litre depo, konforlu koltuk, geniş rüzgar koruması. Uzun yol için biçilmiş kaftan.
- Kawasaki Versys 650: 21 litre depo, dik sürüş pozisyonu, iyi rüzgar koruması. V-Strom’a en yakın rakip.
- Yamaha Tracer 7 GT: Cruise control, ısıtmalı grip, yan çantalar standart. Turinge yönelik en iyi fabrika donanımı.
- Kawasaki Ninja 650: Karenajlı tasarım iyi rüzgar koruması sağlar. Konforlu koltuk ve uysal motor karakteri.
- Honda CBR650R: Sport ama konforlu. Rüzgar koruması iyi, koltuk makul düzeyde rahat.
- Triumph Street Triple: Naked ama güçlü motor karakteri uzun yolda avantaj. Rüzgar koruması yok.
- Yamaha MT-07 / Kawasaki Z650 / Suzuki SV650: Naked modeller, rüzgar koruması olmadan 120+ km/s uzun yolda yorucu.
- Yamaha R6 / Kawasaki ZX-6R: Supersport sürüş pozisyonu ile 200+ km uzun yol gerçek bir işkencedir.
Uzun Yol İçin İpuçları
Hangi modeli seçerseniz seçin, doğru aksesuar ve hazırlıkla motorsikletinizi uzun yola çok daha uygun hale getirebilirsiniz:
- Rüzgar Siperliği: Naked modellere aftermarket rüzgar siperliği takmak, 120+ km/s konforunu dramatik şekilde artırır.
- Koltuk Değişimi: Gel foam veya aftermarket konfor koltuk, kalça ve sırt ağrılarını önler.
- Çanta Sistemi: Yan çantalar ve arka top case, bagaj sorununu çözer.
- El Korumaları: Uzun yolda rüzgar ve soğuktan korur.
- Cruise Control: Aftermarket cruise control setleri, gaz tutulan elin yorulmasını önler.
- Düzenli Mola: Her 150-200 km’de mola vermek, güvenli ve konforlu sürüşün anahtarıdır.
Sonuç olarak, doğru model seçimi ve hazırlıkla bir middleweight motorsiklet bile uzun yol arkadaşınız olabilir. Önemli olan beklentilerinizi gerçekçi tutmak ve motorsikletinizi kullanım amacınıza göre donatmaktır.
İkinci El 600cc Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
2026 yılında sıfır fiyatlar, pek çok sürücünün bütçesini zorlayacak seviyelere ulaşmıştır. Bu nedenle ikinci el piyasa, 600cc segmentine giriş yapmak isteyenler için çok cazip bir alternatif sunmaktadır. Ancak ikinci el motorsiklet alımı, dikkatli bir inceleme ve araştırma gerektirir. İşte ikinci el 600cc alırken dikkat etmeniz gereken kritik noktalar:
Genel Kontrol Listesi
- Kilometre Doğrulama: Gösterge panelindeki km ile ruhsattaki bilgileri karşılaştırın. Servis kayıtlarından geçmiş km değerlerini doğrulayın. Şüphe durumunda bağımsız bir uzman görüşü alın.
- Kaza Geçmişi: Şasi, süspansiyon bağlantı noktaları ve aks pimlerinde eğilme, çatlak veya onarım izi arayın. Boyalı yüzeylerde farklılık olup olmadığını kontrol edin. Tramer kaydını mutlaka sorgulayın.
- Motor Sağlığı: Soğuk çalıştırma testini mutlaka yapın. Motor sesi düzenli ve temiz olmalıdır; tıkırtı, vuruntu veya aşırı titreşim sorun işaretidir. Egzoz dumanı rengi (mavimsi duman yağ yakma, beyaz duman conta sorunu).
- Zincir ve Dişli Durumu: Zincirdeki sarkma miktarını kontrol edin. Dişlilerdeki aşınma profilini inceleyin. İkisi de aşınmışsa set olarak değişim gerekir (3.000 – 7.000 TL maliyet).
- Lastik Durumu: Diş derinliğini kontrol edin (yasal minimum 1,6 mm). Lastik yaşını yan yüzeyindeki DOT kodundan kontrol edin (4 yıldan eski lastikler değiştirilmelidir). Her iki lastik setinin maliyeti 5.000 – 12.000 TL’dir.
- Fren Sistemi: Fren disklerinin kalınlığını ve balataların aşınma durumunu kontrol edin. Fren hidroliğinin rengini inceleyin; koyu renkli hidrolik değişim gerektirir.
- Elektrik ve Elektronik: Tüm farları, sinyal lambalarını, gösterge paneli uyarılarını ve marş sistemini test edin. Akü voltajını ölçün (12,4V üzeri olmalı).
Supersport 600cc İkinci El Alırken Ekstra Dikkat
Supersport modeller (R6, ZX-6R) ikinci el alırken ekstra dikkatli olmak gerekir; çünkü bu motorlar yüksek ihtimalle pist kullanımı görmüştür. Pist kullanımı tek başına bir dezavantaj değildir (bakımlı bir pist motoru, ihmal edilmiş bir sokak motorundan daha iyi olabilir), ancak aşağıdaki ek kontrolleri yapmanız kritiktir:
- Alt kaporta ve motor koruma barlarında sürtünme izleri (düşme belirtisi).
- Süspansiyonlarda sızıntı veya aşırı aşınma (pist kullanımı süspansiyonu zorlar).
- ECU flash veya yazılım modifikasyonu yapılmış mı? Eğer motor orijinal ECU yazılımına geri döndürülmüşse bile, geçmiş modifikasyonlar hakkında bilgi edinin.
- Yarış aksesuarları takılmış mı veya çıkarılmış izleri var mı? (Yarış egsoz, quickshifter montaj delikleri vs.)
İdeal İkinci El Yaş ve Kilometre
600cc segmentinde ikinci el değerlendirme kriterleri:
- Tatlı Nokta: 2-4 yaşında, 10.000-25.000 km’de bir motorsiklet, fiyat/değer dengesi açısından en ideal ikinci el tercihtir. En büyük değer kaybını atlatmış, mekanik olarak henüz yorulmamıştır.
- Dikkatli Olunması Gereken: 5+ yaşında, 40.000+ km motorsikletler. Ciddi bakım giderleri (süspansiyon revizyonu, valf ayarı, şanzıman rulmanları) gündeme gelebilir.
- Kaçınılması Gereken: Çok düşük km’li ama çok yaşlı motorsikletler (uzun süre hareketsiz kalmış olabilir; lastik çatlakları, yakıt sistemi sorunları, akü ölümü).
Fiyat Karşılaştırması 2026
2026 yılı itibarıyla Türkiye’de bu segmentteki fiyatlar, döviz kurları, ÖTV/KDV oranları ve ithalat maliyetleri nedeniyle ciddi seviyelere ulaşmıştır. Aşağıda sıfır ve ikinci el fiyatları detaylı olarak karşılaştırıyoruz. Motorsiklet fiyat listesi 2026 rehberimiz tüm modellerin güncel fiyatlarını içermektedir.
Sıfır Fiyat Karşılaştırması
| Model | Segment | Başlangıç Fiyatı (TL) | Üst Donanım Fiyatı (TL) |
|---|---|---|---|
| Suzuki SV650 | Naked | 430.000 | 510.000 |
| Kawasaki Z650 | Naked | 450.000 | 530.000 |
| Yamaha MT-07 | Naked | 480.000 | 560.000 |
| Kawasaki Ninja 650 | Sport-Touring | 500.000 | 600.000 |
| Suzuki V-Strom 650 | Adventure | 520.000 | 640.000 |
| Kawasaki Versys 650 | Adventure | 550.000 | 670.000 |
| Yamaha Tracer 7 | Sport-Touring | 560.000 | 680.000 |
| Honda CBR650R | Sport | 650.000 | 750.000 |
| Triumph Street Triple R | Naked | 750.000 | 900.000 |
| Yamaha YZF-R6 | Supersport | 850.000 | 950.000 |
| Kawasaki ZX-6R | Supersport | 900.000 | 1.050.000 |
İkinci El Fiyat Aralıkları (2023-2025 Model)
İkinci el piyasasında 600cc modeller, yaşlarına ve durumlarına göre sıfır fiyatının %55-80’i arasında değer kaybıyla satılmaktadır. 2026 yılı itibarıyla ikinci el fiyat aralıkları:
- Naked Modeller (MT-07, Z650, SV650): 2023 model 280.000 – 380.000 TL, 2024 model 330.000 – 440.000 TL, 2025 model 380.000 – 500.000 TL
- Sport Modeller (CBR650R, Ninja 650): 2023 model 370.000 – 500.000 TL, 2024 model 430.000 – 580.000 TL, 2025 model 520.000 – 680.000 TL
- Supersport Modeller (R6, ZX-6R): 2023 model 550.000 – 700.000 TL, 2024 model 620.000 – 800.000 TL, 2025 model 700.000 – 900.000 TL
- Touring Modeller (Tracer 7, Versys 650, V-Strom 650): 2023 model 320.000 – 450.000 TL, 2024 model 400.000 – 540.000 TL, 2025 model 460.000 – 620.000 TL
Satın Alma Maliyeti Dışında Düşünülecekler
Bu segmentten bir motorsiklet alırken sadece satın alma fiyatını değil, toplam sahiplik maliyetini de göz önünde bulundurmalısınız. İki yıllık sahiplik dönemi için yaklaşık maliyet kalemleri:
- Sigorta (2 yıl): 27.000 – 96.000 TL (modele göre)
- MTV (2 yıl): 17.340 TL
- Bakım (2 yıl, 20.000 km): 20.000 – 50.000 TL
- Yakıt (2 yıl, 20.000 km): 25.000 – 35.000 TL
- Ekipman: 15.000 – 40.000 TL (başlangıç seti)
- Değer Kaybı (2 yıl): Sıfır fiyatın %20-35’i
Bu hesaplama gösteriyor ki, en uygun naked 600cc modelin bile 2 yıllık toplam sahiplik maliyeti 550.000 TL’yi aşabilmektedir. Bu nedenle bütçenizi sadece satın alma bedeline göre değil, toplam maliyete göre planlamanız büyük önem taşır.
Sıkça Sorulan Sorular (SSS)
2026’da en iyi 600cc motorsiklet hangisidir?
2026 yılında tercih, kullanım amacınıza göre değişir. Günlük şehir içi kullanım ve fiyat/performans dengesi için Yamaha MT-07 segmentinin en iyi tercihi olarak öne çıkar. Pist performansı için Kawasaki ZX-6R en güçlü adaydır. Sport görünüm ile günlük kullanım dengesi için Honda CBR650R, premium naked deneyimi için Triumph Street Triple ve uzun yol touring için Yamaha Tracer 7 GT en önerilen modellerdir. Her modelin güçlü ve zayıf yönlerini kullanım amacınıza göre değerlendirmeniz en doğru tercihi yapmanızı sağlayacaktır.
600cc motorsiklet A2 ehliyetle kullanılabilir mi?
Bazı middleweight modeller, ECU yazılım kısıtlamasıyla 35 kW (47,5 HP) seviyesine düşürülerek A2 ehliyetle kullanılabilir. Yamaha MT-07, Kawasaki Z650, Kawasaki Ninja 650 ve Suzuki SV650 fabrika destekli A2 kitlerine sahiptir. Ancak Honda CBR650R, 95 HP güç çıkışıyla A2 sınırının iki katını (70 kW kuralı) aştığı için A2 ehliyetle kullanılamaz. A2 kısıtlama kiti genellikle 3.000-6.000 TL arasında maliyete sahiptir ve yetkili servislerde uygulanır.
600cc motorsikletin yıllık bakım maliyeti ne kadardır?
2026 yılında bu segmentteki modellerin yıllık bakım maliyeti, modele ve kullanım yoğunluğuna göre 10.000 ile 25.000 TL arasında değişmektedir. Naked modeller (MT-07, Z650, SV650) yıllık ortalama 10.000-18.000 TL bakım maliyetine sahipken, supersport modeller (R6, ZX-6R) 15.000-25.000 TL arasında maliyet oluşturur. Bu tutarlar yağ değişimi, filtre, zincir-dişli, fren balatası, lastik ve periyodik kontrolleri kapsamaktadır. Bakım işlemlerini kendiniz yaparak bu maliyetleri %30-40 oranında düşürebilirsiniz.
600cc ile uzun yol yapılabilir mi?
Evet, bu segmentteki motorsikletlerle uzun yol rahatlıkla yapılabilir. Touring odaklı modeller (Suzuki V-Strom 650, Kawasaki Versys 650, Yamaha Tracer 7) 400+ km menzilleri ve konforlu sürüş pozisyonlarıyla uzun yol için idealdir. Naked modeller ise aftermarket rüzgar siperliği, konfor koltuk ve çanta sistemiyle donatılarak uzun yola uygun hale getirilebilir. Supersport modellerle (R6, ZX-6R) uzun yol teknik olarak mümkün olsa da agresif sürüş pozisyonu nedeniyle 200+ km sonrası ciddi konfor sorunları yaşanır.
Yamaha MT-07 mi Kawasaki Z650 mi almalıyım?
MT-07 ve Z650 arasındaki tercih, önceliklerinize bağlıdır. MT-07 daha hafif (184 kg vs 187 kg), daha güçlü (73 HP vs 68 HP) ve daha karakterli bir motora sahiptir; sürüş keyfi ve fiyat/performans oranında öne çıkar. Z650 ise daha düşük koltuk yüksekliğiyle (790 mm vs 805 mm) kısa boylu sürücüler için avantajlıdır, A2 ehliyetle kullanılabilir ve genellikle biraz daha uygun fiyatlıdır. Sürüş heyecanı ve çeviklik önceliğinizse MT-07, konfor ve erişilebilirlik önceliğinizse Z650 daha uygun tercih olacaktır.
600cc motorsiklet ne kadar yakıt tüketir?
Bu segmentteki modellerin yakıt tüketimi, motor tipine ve sürüş tarzına göre 100 km’de 3,8 ile 6,5 litre arasında değişir. Çift silindirli naked modeller (MT-07, Z650, SV650) en ekonomik grubu oluşturarak 100 km’de 3,8-4,8 litre tüketir. Dört silindirli sport modeller (CBR650R) 4,5-5,5 litre, supersport modeller (R6, ZX-6R) ise 5-6,5 litre tüketir. 2026 benzin fiyatlarıyla (ortalama 50 TL/litre) yıllık 10.000 km kullanımda yakıt maliyeti 19.000 ile 32.500 TL arasında değişmektedir.
İkinci el 600cc motorsiklet alırken nelere dikkat edilmeli?
İkinci el middleweight motorsiklet alırken şu noktalara dikkat edilmelidir: Kilometre doğrulaması (servis kayıtları ve ruhsat kontrolü), kaza geçmişi (Tramer sorgusu ve şasi kontrolü), soğuk çalıştırma testi (motor sağlığı), zincir-dişli-lastik aşınma durumu, fren sistemi kontrolü, elektrik ve elektronik test. Supersport modellerde (R6, ZX-6R) pist kullanım geçmişi mutlaka sorgulanmalıdır. İdeal ikinci el profili 2-4 yaşında, 10.000-25.000 km arası bir motorsiklettir. Satın almadan önce mutlaka bağımsız bir uzman kontrolü yaptırın.
600cc motorsiklet sigortası ne kadar tutar?
2026 yılında bu segmentteki sigorta maliyetleri, modele ve sigorta türüne göre büyük farklılık gösterir. Naked modellerde (MT-07, Z650, SV650) zorunlu trafik sigortası 3.500-5.500 TL, kasko 10.000-20.000 TL olmak üzere toplam yıllık sigorta maliyeti 13.500-25.500 TL arasındadır. Supersport modellerde (R6, ZX-6R) ise trafik sigortası 5.500-8.000 TL, kasko 22.000-40.000 TL olmak üzere toplam 27.500-48.000 TL’ye çıkabilir. Hasarsızlık indirimi basamağınız, yaşınız ve ikamet şehriniz primleri önemli ölçüde etkiler.
Sonuç: 2026’da Size En Uygun 600cc Motorsikleti Seçin
Bu kapsamlı rehberde, 2026 yılının en iyi 600cc motorsiklet modellerini sport, naked ve touring kategorilerinde detaylı olarak inceledik. Her modelin teknik özelliklerini, güçlü ve zayıf yönlerini, Türkiye fiyatlarını, sigorta ve bakım maliyetlerini karşılaştırmalı olarak sunduk. Şimdi bu bilgileri özetleyerek, farklı kullanım senaryoları için en uygun tercihleri belirleyelim.
Kullanım Amacına Göre Öneriler
Günlük şehir içi kullanım (commuter) için: Yamaha MT-07, hafifliği, çevikliği, karakterli motoru ve uygun fiyatıyla segmentinin en iyi tercihidir. Bütçe öncelikli ise Suzuki SV650 veya Kawasaki Z650 de mükemmel alternatiflerdir.
Pist ve sportif sürüş için: Kawasaki ZX-6R, 128 HP gücü ve kapsamlı elektronik paketiyle pist performansında lider konumdadır. Saf yarış odağı için Yamaha R6 de güçlü bir adaydır.
Uzun yol ve touring için: Yamaha Tracer 7 GT, fabrika çıkışı touring donanımıyla (cruise control, ısıtmalı grip, yan çantalar) en hazır çözümü sunar. Adventure severler için Suzuki V-Strom 650 ve Kawasaki Versys 650 ideal tercihlerdir.
Premium deneyim için: Triumph Street Triple R, üç silindirli motorunun benzersiz karakteri, Brembo frenleri ve üst düzey yapı kalitesiyle segmentinin premium tercihi olmaya devam eder.
İlk 600cc deneyimi için: Honda CBR650R, kontrol edilebilir güç aktarımı, düşük koltuk yüksekliği ve Honda güvenilirliğiyle A sınıfı ehliyete yeni geçenler için en güvenli geçiş modelidir. Naked tercih edenler için Z650 veya SV650 de güvenli başlangıç modelleridir.
Bütçe Önerileri
Sınırlı bütçe (430.000 – 560.000 TL): Suzuki SV650, Kawasaki Z650 veya Yamaha MT-07 sıfır olarak bu bütçeye uygundur. İkinci el piyasasında 2024-2025 model CBR650R veya Ninja 650 de bu bütçeye girebilir.
Orta bütçe (560.000 – 750.000 TL): Honda CBR650R, Yamaha Tracer 7 GT, Kawasaki Versys 650 veya Suzuki V-Strom 650 sıfır olarak bu bütçeye uygundur.
Geniş bütçe (750.000 TL+): Triumph Street Triple, Yamaha R6 veya Kawasaki ZX-6R sıfır olarak bu bütçe dilimindedir.
Hangi modeli seçerseniz seçin, en önemli yatırımınız güvenlik ekipmanlarına ve ileri sürüş eğitimine olmalıdır. Kaliteli bir kask, mont, eldiven ve bot seti; motorsikletinizin markası ne olursa olsun, en değerli aksesuarlarınız olacaktır. Motorsiklet türleri rehberimizi ve 2026 fiyat listesi rehberimizi inceleyerek karar sürecinizi destekleyebilirsiniz.
Sonuç olarak, 2026 yılı 600cc segment, tarihinin en zengin model çeşitliliğine ve en gelişmiş teknolojilere sahiptir. Doğru araştırma, gerçekçi beklentiler ve bilinçli bir tercihle, en iyi 600cc motorsikletinizi bulabilir ve motorsiklet tutkunuzun keyfini güvenle çıkarabilirsiniz. Bol kilometreli ve güvenli sürüşler dileriz!


One thought on “En İyi 600cc Motorsikletler 2026: Sport, Naked ve Touring Karşılaştırması”
Comments are closed.