Touring Motorsiklet Rehberi 2026: Gold Wing’den NT1100’e Kapsamlı Karşılaştırma

Yolda ilerleyen touring motosiklet

Touring motorsiklet rehberi 2026: Honda Gold Wing, BMW R 1300 RT, Yamaha FJR1300 karşılaştırması, yakıt menzili tablosu ve yıllık sahip olma maliyeti.

Touring Motorsiklet Nedir ve Kim İçin Idealdir?

Sabah erkenden yola çıkıyorsunuz. Önünüzde 500 kilometre otoban var, arkınızda eşiniz oturuyor, yan çantalarda haftalık eşyalarınız düzenli biçimde yerleştirilmiş. Yakıt deposu dolu, müzik sisteminden sevdiğiniz şarkılar çalıyor, rüzgar camı sizi neredeyse tamamen örtüyor. Bundan 8 saat sonra farklı bir şehirde, dinlenmiş ve keyifli hissedeceksiniz. İşte bu deneyimi sunan tek motorsiklet kategorisi touring motorsiklettir.

Touring motorsikletler, adından da anlaşılacağı üzere, uzun mesafe seyahat için tasarlanmıştır. Sadece ulaşım aracı değil; ikinci bir ev gibi düşünülebilir. Entegre bagaj sistemi, büyük rüzgar koruması, ayarlanabilir sele, ısıtmalı koltuk ve gidon, cruise control, gelişmiş ses sistemi ve çoğu zaman yolcu için bile kendi aydınlatmasına sahip özel alan sunarlar.

Peki touring motorsiklet kim için idealdir? Cevap birkaç profili kapsar:

  • Çift turları planlayan sürücüler: Eşiyle birlikte yıllık tur yapanlar için touring araçlar biçilmiş kaftandır. Yolcu konforu bu sınıfın en güçlü özelliğidir.
  • Hafta sonu kaçamakçıları: Cuma akşamı çıkıp Pazar akşamı dönen, 2-3 günde 1.000-1.500 km kat edenler.
  • Emekli ve deneyimli sürücüler: Hız yerine konfor arayan, yıllar içinde kendi zevkini keşfetmiş sürücüler.
  • Ülke içi uzun seyahat tutkunları: Türkiye’nin Karadeniz’inden Akdeniz’ine, Doğu’dan Batı’ya uzanan güzergahları keşfetmek isteyenler.

Touring araçların dezavantajları da göz ardı edilemez: Ağırlık (çoğu 300 kg’ın üzerindedir), yüksek fiyat, şehir içi kullanım zorluğu ve off-road yetersizliği. Ancak amaçladığınız şey konforlu uzun yol ise bu dezavantajlar kabul edilebilir düzeydedir.

Bu rehberde 2026 yılı itibarıyla Türkiye piyasasındaki en önemli touring modellerini, özelliklerini, maliyetlerini ve kullanım pratiklerini kapsamlı biçimde ele alacağız. Daha önceden hazırladığımız uzun yol hazırlık rehberimizde ekipman ve planlama konularını da bulabilirsiniz.


Touring vs Adventure vs Sport Touring: Hangisi Size Göre?

Piyasada birbiriyle karıştırılan üç büyük kategori vardır: Touring, Adventure (ADV) ve Sport Touring. Her biri farklı bir kullanım profilini hedefler. Doğru seçim yapabilmek için bu kategorileri net biçimde anlamak gerekir.

Temel Farklar

Touring: Salt asfalt odaklı, maksimum konfor, en yüksek bagaj kapasitesi, en ağır ve en büyük araçlar. BMW R 1300 RT, Honda Gold Wing ve Kawasaki Concours 14 bu kategorinin temsilcileridir.

Adventure (ADV): Hem asfalt hem de hafif off-road kapasitesi, çok yönlü kullanım, touring’e kıyasla daha hafif, yüksek sele. BMW R 1250 GS, Honda Africa Twin ve Triumph Tiger 1200 örnekleridir. Adventure motorsiklet rehberimizde bu kategoriyi ayrıntılı inceledik.

Sport Touring: Touring konforunu sportif dinamiklerle birleştiren hibrit kategori. Yamaha FJR1300, Kawasaki Ninja 1000SX ve Honda VFR800 örnekleridir. Daha az bagaj, daha sportif ergonomi, hafif ve çevik yapı.

Karşılaştırma Tablosu

ÖzellikTouringAdventureSport Touring
Ortalama Ağırlık320-380 kg220-270 kg240-280 kg
Rüzgar KorumasıMükemmelOrta-İyiİyi
Entegre Bagaj Kapasitesi80-120 litre0-60 litre (ek çanta)35-60 litre
Off-Road KapasitesiYokİyi-MükemmelYok
Yolcu KonforuMükemmelOrtaİyi
Şehir İçi KullanımZorOrtaOrta-İyi
Fiyat Aralığı (2026 ₺)700.000 – 3.500.000+500.000 – 2.500.000400.000 – 1.200.000

Sonuç olarak, eğer seyahatlerinizin tamamı asfaltta geçiyorsa ve yolcunuzun da konforunu önemsiyorsanız, touring doğru kategoridir. Merak ettiğiniz şey hem asfalt hem kir yollar ise adventure daha mantıklı bir tercih olacaktır. Daha rahat, arkaya yaslanmış bir sürüş pozisyonuyla uzun yolun keyfini çıkarmak isteyenler için cruiser motorsiklet rehberimiz de değerlendirmeye değer bir alternatif sunar.


Touring Motorsikletin Temel Özellikleri

Touring motorsikleti diğer kategorilerden ayıran belirleyici özellikler vardır. Bir aracı satın almadan önce bu özelliklerin her birinin varlığını ve kalitesini sorgulamak gerekir.

Rüzgar Koruması

İyi bir rüzgar koruma sistemi, saatte 130 km hızda bile sürücüyü neredeyse hiç yormamalıdır. Modern touring araçların büyük çoğunluğu elektrikli ayarlanabilir rüzgar camına sahiptir. Honda Gold Wing ve BMW R 1300 RT bu konuda sektörün standartlarını belirlemiştir. Sadece camın boyutu değil, türbülans yönetimi de önemlidir; kötü tasarlanmış büyük bir cam, küçük bir camdan daha fazla gürültü ve titreşim yaratabilir.

Entegre Bagaj Sistemi

Gerçek touring araçların yan çantaları (pannier) kasanın ayrılmaz parçasıdır. Kilitleme sistemi anahtarlıdır, çanta araçla birlikte tek parça görünür. Üst çanta (top case) ile birlikte toplam bagaj kapasitesi 100 litrenin üzerine çıkabilir. Bu özellik, ayrı çanta sistemlerine kıyasla hem estetik hem de güvenlik açısından avantaj sağlar. Çanta sistemi seçimi konusunda çanta sistemi rehberimizde detaylı bilgi bulunmaktadır.

Sürücü Konforu

Dik sürüş pozisyonu, geniş ve yumuşak sele, ısıtmalı gidon (çoğu modelde standart veya opsiyonel), ayak tahtaları ve farklı boy sürücülere uyum sağlayan ergonomik ayarlama seçenekleri touring araçların sürücü odaklı özelliklerindendir. Uzun yolda sürücü yorgunluğunu azaltmak bu sınıfın birincil hedefidir.

Yolcu Konforu

Touring sınıfında yolcu da birinci sınıf yolcu gibi seyahat eder. Geniş yolcu selesi, ısıtmalı yolcu koltuğu (üst modellerde), ergonomik tutunma yerleri, yolcuya özel hava deflektörler ve yeterli ayak tahtası alanı standart beklentilerdir. Bazı modellerde yolcu için ayrı ses sistemi kulaklık bağlantısı bile bulunur.

Elektrik Sistemi ve Bağlantı

2026 itibarıyla touring araçların tamamı gelişmiş TFT ekran, Bluetooth bağlantı, akıllı telefon entegrasyonu (Android Auto / Apple CarPlay) ve USB şarj portlarıyla donatılmaktadır. BMW’nin ConnectedRide sistemi, Honda’nın Apple CarPlay entegrasyonu bu alanda öne çıkan örneklerdir. Navigasyon artık ayrı bir cihaza gerek bırakmayan entegre sistemlerle sunulmaktadır.

Ses Sistemi

Honda Gold Wing ve BMW K 1600 GTL gibi üst segment araçlar fabrikadan yüksek kaliteli hoparlör sistemiyle gelir. Orta segment araçlarda ise ses sistemi genellikle opsiyoneldir veya sonradan eklenebilir. Kask içi interkom sistemleriyle entegrasyon da önemlidir; interkom sistemleri rehberimizde uyumlu cihazları inceleyebilirsiniz.

Cruise Control ve Sürüş Modları

Uzun otobanlarda cruise control, hem konforu hem de yakıt tasarrufunu artırır. 2026 itibarıyla bu özellik 700.000 ₺ üzeri touring araçların neredeyse tamamında standarttır. Sürüş modları (rain, tour, sport, dynamic) ise aracın karakterini farklı yol koşullarına göre adapte eder.


2026 Önerilen Touring Modelleri

Aşağıda Türkiye pazarında 2026 yılında edinebileceğiniz en önemli touring modelleri ele alınmıştır. Fiyatlar, 2026 başı itibarıyla tahmini liste fiyatlarıdır; döviz kuru ve vergi değişimleri nedeniyle kesin fiyat için yetkili bayi ile iletişime geçilmesi önerilir.

Honda Gold Wing — Efsanevi Tur Aracı (~2.500.000+ ₺)

Honda Gold Wing, touring kategorisinin tartışmasız efsanesidir. 1800cc yatay altı silindirli motor, 170 Nm tork, çift amortisör ve hava yastığı sisteminin bir arada kullanıldığı nadir araçlardan biridir. 2018’deki köklü yenilemenin ardından DCT (çift kavramalı otomatik şanzıman) seçeneği de sunulmaktadır.

Öne çıkan özellikler: Apple CarPlay entegrasyonu, 110 litre toplam bagaj kapasitesi, ısıtmalı koltuk ve gidon (standart), 6,5 inç TFT ekran, hava yastığı sistemi (bazı versiyonlarda), aktif amortisör sistemi.

Türkiye’de kullanım: Otoban yolculukları için eşsiz konfor sunar. Şehir içinde 367 kg ağırlığıyla zorlanabilirsiniz. İstanbul trafiğinde dikkatli olunmalıdır.

Kime uygun: En yüksek konfor isteyen, bütçesi geniş ve uzun tur yapan çiftler için ideal.

BMW R 1300 RT — Avrupa Standart Turu (~2.800.000+ ₺)

BMW’nin R 1300 RT’si, 2024’te tanıtılan ve touring sınıfının Avrupalı standartlarını yeniden tanımlayan bir araçtır. 1300cc boxer motor, 145 HP güç, yeni nesil şasi ve BMW’nin en gelişmiş elektronik paketini barındırır. Adaptive cruise control (ACC), aktif rüzgar deflektörü ve elektrikli ayarlanabilir süspansiyon üst donanım paketlerin özellikleri arasındadır.

Öne çıkan özellikler: ConnectedRide sistemi, 10,25 inç TFT ekran, ısıtmalı gidon ve koltuk (standart), 67 litre entegre bagaj (ek üst çantayla), radar tabanlı ACC, aktif hava deflektörleri.

Türkiye’de kullanım: Avrupa turu yapacaklar için biçilmiş kaftan. Avrupa turu rehberimizde bu araçla yapılabilecek güzergahları inceleyebilirsiniz.

Kime uygun: Teknolojiyi ve Alman mühendisliğini önemseyen, prestijli bir tur aracı arayan deneyimli sürücüler.

Kawasaki Concours 14 — Bütçe Dostu Büyük Tur (~800.000–1.000.000 ₺)

Concours 14 (ZG1400), touring dünyasının gizli kahramanıdır. 1400cc sıralı dört silindirli motor, güçlü performans ve touring özellikleri ile sunan bu araç, fiyat-değer dengesiyle dikkat çeker. Tasarımı diğer touring araçlara kıyasla daha az iddialı olsa da pratikliği tartışılmazdır. Not: Concours 14 üretimden kalkmıştır; 2026’da yalnızca ikinci el piyasasından veya tükenen bayi stoklarından temin edilebilir.

Öne çıkan özellikler: 1400cc süper sport DNA’lı motor (136 Nm tork), 52 litre yan çanta kapasitesi, elektrikli rüzgar camı, cruise control, KTRC traksiyon kontrolü, ABS.

Türkiye’de kullanım: Uzun otobanlarda güçlü bir ivmelenme ve rahat bir sürüş sunar. Boyutu touring kategorisi içinde görece küçük kalır.

Kime uygun: Yüksek bütçe ayırmak istemeyen ama gerçek touring deneyimi arayan sürücüler. İkinci el piyasasında da değeri korur.

Yamaha FJR1300 — Spor-Tur Dengesi (~900.000–1.100.000 ₺)

FJR1300, sport touring ve touring arasında kusursuz bir denge kuran nadir araçlardan biridir. 1298cc sıralı dört silindirli motor, 146 HP güç ve Yamaha D-MODE sistemiyle sürüş karakteri ayarlanabilir. Elektrikli şanzıman seçeneği (YCC-S) uzun yolda fark yaratır. Not: FJR1300 üretimden kalkmıştır; 2026’da sıfır bulmak güçtür, genellikle ikinci el veya tükenen stoklardan edinilir.

Öne çıkan özellikler: Elektrikli şanzıman (A versiyonu), 49 litre entegre yan çanta, cruise control, yolcu ısıtmalı koltuk (opsiyonel), elektrikli rüzgar camı, ABS + traksiyon kontrolü.

Türkiye’de kullanım: Dağ geçitlerinde de rahat hissettiren dinamik karakteri sayesinde hem Ege kıyılarını hem Toros eteklerini keyifle sürer.

Kime uygun: Sade konfor yerine sportif his de isteyen, tek başına veya yolcuyla turlayan sürücüler.

Honda NT1100 — Orta Segment Yeni Model (~700.000–850.000 ₺)

2022’de tanıtılan NT1100, Honda’nın Africa Twin motorundan yola çıkarak oluşturduğu, kitle pazarına yönelik touring aracıdır. 1100cc paralel ikili motor, DCT seçeneği ve makul fiyatıyla touring dünyasına giriş kapısı niteliğindedir.

Öne çıkan özellikler: DCT (çift kavramalı otomatik şanzıman) seçeneği, 58 litre entegre yan çanta, Apple CarPlay / Android Auto, cruise control, 5 inç TFT ekran, ABS + HSTC traksiyon kontrolü.

Türkiye’de kullanım: 248 kg ağırlığıyla touring sınıfının en hafif modeli, şehir içinde de daha az bezdiricidir. İki kişiyle uzun yol için yeterli ama üst modellerin konfor seviyesine ulaşamaz.

Kime uygun: Touring kategorisine ilk kez geçen sürücüler veya bütçesi sınırlı olanlar için mükemmel başlangıç noktası.

BMW K 1600 GTL — Ultra Premium (~3.500.000+ ₺)

K 1600 GTL, otomobil konforunu iki tekerlekli bir araca taşımak iddiasıyla üretilmiştir. 1649cc altı silindirli sıralı motor, 160 HP güç, Bose ses sistemi, adaptif far, elektrikli yolcu selesi ve BMW’nin tüm elektronik sistemleri bu araçta standart olarak gelir.

Öne çıkan özellikler: 6 silindirli pürüzsüz motor (otomobil benzeri), Bose ses sistemi (standart), 88 litre entegre bagaj kapasitesi, adaptif far, elektronik amortisör, ısıtmalı her yer, radar tabanlı ACC.

Türkiye’de kullanım: Otobanlarda uzun yolculuklarda sınıfının en konforlu deneyimini sunar. 367 kg ağırlığı ve 3,5 milyon üzeri fiyatı belirleyici faktörlerdir.

Kime uygun: Bütçe endişesi taşımayan, en iyi konfor ve teknolojiyi talep eden deneyimli sürücüler.


Model Karşılaştırma Tablosu 2026

ModelMotorGüçYakıt DeposuSele YüksekliğiBagajAğırlıkFiyat (₺)
Honda Gold Wing1833cc / 6 Sil.125 HP21,1 lt745 mm~110 lt367 kg2.500.000+
BMW R 1300 RT1300cc / 2 Sil. (Boxer)145 HP25 lt820 mm~67 lt280 kg2.800.000+
Kawasaki Concours 141352cc / 4 Sil.155 HP22 lt820 mm~52 lt296 kg800.000–1.000.000
Yamaha FJR13001298cc / 4 Sil.146 HP25 lt800 mm~49 lt289 kg900.000–1.100.000
Honda NT11001084cc / 2 Sil.102 HP21,1 lt810 mm~58 lt248 kg700.000–850.000
BMW K 1600 GTL1649cc / 6 Sil.160 HP26,5 lt775 mm~88 lt367 kg3.500.000+

Türkiye’de Touring Motorsiklet Kullanımı

Türkiye, touring motorsiklet için hem büyük fırsatlar hem de bazı özgün zorluklar sunar. Coğrafyanın çeşitliliği, farklı karakter güzergahlara olanak tanır.

Uzun Otoban Güzergahları

Türkiye’nin en iyi touring güzergahları büyük ölçüde otobanlardadır. İstanbul-Ankara (TEM) 448 km ile tek yakıt molasıyla yapılabilir, viyadükler ve geniş bant touring için rahat bir deneyim sunar. İzmir-İstanbul otobandaki Osmangazi Köprüsü manzarası ise unutulmaz bir geçiş noktasıdır. Ankara-Adana-Gaziantep hattı ise Doğu’ya açılan kapıdır.

Şehir İçi Zorluklar

İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde touring araçla karşılaşılan başlıca sorunlar şunlardır:

  • Park yeri: 2,5-2,8 metre uzunluğundaki araçlar için uygun motorsiklet park yeri bulmak güçtür. Otoparkların giriş yüksekliğini (çoğunda 2 metre rampa var) kontrol etmek gerekir.
  • Manevra güçlüğü: 300+ kg ağırlık ve geniş kasa, sıkışık trafikte zorlanmayı beraberinde getirir. Yarı yük dengesi (düşük hız dengesi) touring araçların Achilles topuğudur.
  • Isı yönetimi: Büyük motorlar trafik sıkışıklığında aşırı ısınabilir. Havalandırma kanalları dikkatle incelenmeli, soğuk hava kanalları konrol edilmelidir.

Dağ Geçitleri ve Kıvrımlı Yollar

Zigana Geçidi, Sertavul Geçidi ve Tahtalı geçit yolları touring araçlar için yönetilebilir ama zorlayıcıdır. Viraj kabiliyeti düşük, ağır araçlarla bu geçitlerde sürüş sanatı gerektirir. Lastik basıncı ve ön-arka ağırlık dağılımı bu yollarda kritik önem taşır. Yüklü araçla dar geçit yollarında tempolu gitmekten kaçının.

Öneri güzergahlar:

  • Karadeniz kıyı yolu: Samsun – Trabzon – Rize – Artvin (otoban ile kıyı yolunun kombinasyonu)
  • Ege kıyı bandı: İzmir – Çeşme – Bodrum – Marmaris – Fethiye
  • Akdeniz sahil yolu: Antalya – Kaş – Alanya – Silifke
  • İç Anadolu turu: Ankara – Konya – Nevşehir – Kayseri – Sivas döngüsü

Touring İçin Konaklama Planlaması

Uzun tur planlamasında konaklama seçimi, güzergah belirleme kadar önemlidir. Touring araçla farklı konaklama türlerinin her birinin avantaj ve dezavantajı vardır.

Otel Konaklaması

Touring sürücüler için en pratik seçenektir. Dikkat edilmesi gereken: kapalı veya korunaklı otopark. Her otelin motorsiklet için güvenli park yeri sunmadığını unutmayın. Rezervasyon yaparken oteli arayıp sorabilirsiniz. Booking.com’da “otopark” filtresi işe yarar ama motorsiklet için özel alan garantisi vermez.

Kamp Seçeneği

Touring araçla kamp mümkün ama zorlayıcıdır. 100+ litre bagaj kapasitesi sayesinde çadır ve uyku tulumu rahatça taşınır. Türkiye’de motorsiklet dostu kamp alanları sınırlıdır; Karadeniz ve Ege’deki doğal alanlar en iyi seçenekleri sunar. Kamp konusunda uzun yol hazırlık rehberimizde detaylı bilgi bulunmaktadır.

Moto-Inn ve Butik Pansiyon

Dünya genelinde yaygınlaşan moto-inn konsepti Türkiye’de henüz emekleme aşamasındadır. Karadeniz ve Ege bölgelerinde bazı butik pansiyonlar motosikletçilere özel hizmet vermeye başlamıştır: ayrı garaj, yıkama alanı, erken kahvaltı ve rota bilgisi gibi hizmetler sunarlar. Bu tür yerleri Facebook grupları ve “motosiklet dostu konaklama Türkiye” aramaları ile bulmak mümkündür.


Bagaj Kapasitesi ve Yük Yönetimi

Touring araçların en büyük avantajlarından biri entegre bagaj sistemidir. Ama bu sistemi doğru kullanmak, konforu ve güvenliği doğrudan etkiler.

Entegre Sistem Avantajı

Kasayla uyumlu, kilitlenen, su geçirmez yan çantalar touring araçların en değerli özelliğidir. Ek çanta bağlamak, rüzgar direncini artırır, sabitleme riski taşır ve araç dengesini bozabilir. Entegre sistemde ağırlık dağılımı üretici tarafından hesaplanmıştır.

Ek Çanta Gerekliliği

Uzun tur veya çift kullanımda ek tank çantası veya üst çanta ihtiyacı doğabilir. Honda NT1100 standart olarak üst çanta sunmazken, Gold Wing ve K 1600 GTL üst çantayı fabrika donanımıyla sunar. Ek çantalar için orijinal veya marka uyumlu seçenekler, güvenli bağlantı açısından tercih edilmelidir. Çanta sistemi seçimi için çanta sistemi rehberimizde kapsamlı bilgi mevcuttur.

Toplam Yük Hesabı

Her touring araç için üretici tarafından belirtilen maksimum yük kapasitesi vardır (genellikle sürücü + yolcu + bagaj toplamı için). Bu değer aşılmamalıdır. Örneğin BMW R 1300 RT’nin maksimum yük kapasitesi 220 kg civarındadır. İki kişi (örn. toplam 160 kg) ve 30 kg bagajla bu sınıra yaklaşılır. Yük dağılımında ağır eşyalar her zaman merkeze ve aşağıya yerleştirilmeli, üst çanta mümkün olduğunca hafif tutulmalıdır.


Yakıt Menzili Karşılaştırması

Touring araçların büyük yakıt depoları, menzil konusunda önemli avantaj sağlar. Ancak gerçekçi menzil hesabı yapmak, planlama açısından kritiktir.

ModelDepo (lt)Ortalama Tüketim (lt/100km)Teorik MenzilGerçekçi Menzil
Honda Gold Wing21,16,5–7,5~300 km260–290 km
BMW R 1300 RT255,0–6,0~450 km380–430 km
Kawasaki Concours 14226,0–8,0~350 km290–360 km
Yamaha FJR1300255,5–7,0~420 km350–420 km
Honda NT110021,14,5–5,5~430 km370–420 km
BMW K 1600 GTL26,56,0–7,5~420 km360–420 km

Not: “Gerçekçi menzil” hesabında son 2 litrenin güvenlik payı olarak bırakılması, yüklü araç ve iki kişilik kullanımın tüketimi %10-15 artırması ve hız faktörü dikkate alınmıştır. Saatte 130 km üzeri hızda tüketim belirgin biçimde artar.

400-600 km menzil iddiası, yalnızca BMW R 1300 RT, Yamaha FJR1300 ve Honda NT1100 için orta düzey hız ve optimum koşullarda geçerlidir. Honda Gold Wing’in görece küçük deposu menzil açısından dezavantaj yaratır; uzun tur planlamalarında bu hesaba katılmalıdır.


İki Kişilik Tur: Yolcu Konforu

Touring araçların belki de en değer katan özelliği, yolcuyu gerçek anlamda unutmamasıdır. Eşiyle birlikte uzun yol yapan sürücüler için bu kategori biçilmiş kaftandır.

Yolcu Selesi ve Alanı

Touring araçların yolcu seleleri, spor veya naked motorsikletlerle karşılaştırılamaz biçimde geniş ve destekleyicidir. Honda Gold Wing ve BMW K 1600 GTL’de yolcu selesi bağımsız olarak yükseklik ayarlı ve ısıtmalıdır. Yolcu için özel rüzgar deflektörleri de üst modellerde standart olarak gelir.

Tutunma Yerleri ve Ergonomi

Touring araçlarda yolcu için entegre tutunma yerleri (hand rails) kasanın üzerine monte edilmiş, ergonomik ve güçlüdür. Sport touring araçlarda yolcu çoğunlukla sürücüye tutunmak zorundayken, touring araçlarda bunu yapmak zorunda kalmaz. Bu fark uzun yolda yolcunun yorulma hızını belirgin biçimde azaltır.

Ayak Tahtası ve Pozisyon

Geniş yolcu ayak tahtalası, doğru pozisyonda ayak yerleştirmeye izin verir. Spor araçların yüksek monte edilmiş ayak tahtalarına kıyasla touring araçların daha aşağıda ve geniş tahtaları 8-10 saatlik yolculuklarda büyük fark yaratır.

Yolcu İçin Interkom ve Ses

Honda Gold Wing ve BMW K 1600 GTL’de sürücü-yolcu interkom sistemi entegre olarak gelir. Diğer modellerde harici Bluetooth interkom sistemi kullanmak gerekir. İnterkom sistemleri rehberimizde uyumlu cihazları inceleyebilirsiniz.


Yıllık Sahip Olma Maliyeti

Touring araçlar, satın alma fiyatının ötesinde ciddi bir yıllık maliyet gerektirir. Bu tabloyu görmezden gelmek, sonradan hayal kırıklığına yol açar.

Maliyet KalemiHonda NT1100BMW R 1300 RTHonda Gold Wing
Rutin Servis (yıllık)8.000–12.000 ₺20.000–35.000 ₺25.000–40.000 ₺
Ön + Arka Lastik12.000–18.000 ₺18.000–28.000 ₺20.000–30.000 ₺
Zorunlu + Kasko Sigorta15.000–25.000 ₺25.000–45.000 ₺30.000–55.000 ₺
MTV (Motorlu Taşıt Vergisi)5.000–8.000 ₺8.000–15.000 ₺10.000–20.000 ₺
Yakıt (15.000 km)30.000–40.000 ₺35.000–50.000 ₺40.000–60.000 ₺
Tahmini Yıllık Toplam70.000–103.000 ₺106.000–173.000 ₺125.000–205.000 ₺

Bu rakamlara olağan dışı arıza veya parça değişimi dahil değildir. BMW ve Honda’nın servis fiyatlarını yetkili bayide araştırmak ve bütçe planlaması yapmak, büyük araç almadan önce zorunludur. 2026 yılı enflasyon ortamında bu rakamların değişkenlik gösterebileceğini de hatırlatmak gerekir.


İkinci El Touring Piyasası

Touring araçların ikinci el piyasası kendine özgü dinamiklere sahiptir. Yüksek km’li bir touring araç satın almak, doğru araştırmayla mantıklı bir seçim olabilir.

Yüksek Km’li Touring Nasıl Değerlendirilir?

Touring araçlar, 100.000-200.000 km de sorunsuz çalışacak şekilde tasarlanmıştır. BMW R 1200/1250 RT’de 150.000 km üzeri sahip, servis geçmişi düzenli araçlar günlük kullanımda sorun çıkarmaz. Honda Gold Wing’de 100.000 km olağanüstü bir değer değildir. Önemli olan km değil, servis geçmişidir.

Servis Geçmişi Önemi

İkinci el touring satın alırken dikkat edilecekler:

  • Tüm periyodik servis kayıtları mevcut mu? (Tercihen yetkili bayi fişleri)
  • Zincir/kayış değişim tarihleri kayıtlı mı?
  • Amortisör yağı değişimi yapılmış mı?
  • Elektronik sistemlerde hata kodu var mı? (OBD okuyucu ile kontrol)
  • Önceki sahip sayısı ve kullanım amacı (günlük mi, tur mu?)
  • Düşme veya hasar kaydı var mı? (Sigorta geçmişi sorgulanabilir)

Değer Analizi

Touring araçlar, segment içinde değerini en iyi koruyan motorsikletler arasındadır. BMW RT serisi özellikle 3-5 yıl sonra bile %50-60 oranında değer koruyabilir. Kawasaki Concours 14 ise Türkiye’de az sayıda satıldığından ikinci el bulmak güçtür ama değer kaybı da sınırlıdır. Honda Gold Wing, üst segment fiyatına rağmen piyasada her zaman alıcı bulur.

Satın alma öncesinde bağımsız bir yetkili serviste detaylı muayene yaptırmak, ekstra maliyet doğursa da uzun vadede büyük tasarruf sağlar.


Touring Motorsiklet Aksesuar ve Özelleştirme

Touring araçlar fabrika çıkışı hazır bir donanımla gelir; ancak deneyimli turcu sürücüler birkaç ek aksesuar ile konforu ve pratikliği önemli ölçüde artırabilir. Uzun yol birikiminiz arttıkça hangi donanımın size değer kattığını daha net görürsünüz.

İletişim ve Navigasyon Sistemi

Uzun turda kask içi interkom artık lüks değil, güvenlik aracıdır. Yolcuyla sürekli iletişim, acil durumlarda bildirim ve müzik/navigasyon sesi yönetimi için Sena veya Cardo gibi mesh ağlı sistemler tercih edilir. BMW R 1300 RT ve Gold Wing fabrikadan entegre sistem sunarken, diğer modellerde aftermarket kurulum gerekir.

GPS navigasyon için motosiklete özel cihazlar (Garmin Zumo, TomTom Rider) su geçirmez gövdeleri ve eldivenli kullanıma uygun büyük ekranlarıyla avantajlıdır. Telefon bağlantısı da işe yarar; ancak uzun turda batarya yönetimi sorun yaratabilir. USB şarj çıkışı olmayan araçlara şarj adaptörü eklenmesi önerilir.

Konfor Aksesuarları

Uzun mesafede sele konforu kritiktir. Üçüncü taraf sele üreticileri (Sargent, Corbin) ya da jel kılıflar, sürüş süresini önemli ölçüde uzatır. Rüzgar deflektörleri boyun ve omuz bölgesindeki türbülansı azaltır; ayarlanabilir rüzgar siperleri özellikle yüksek hızda büyük fark yaratır.

Isıtmalı gidon kılıfları kış ve erken bahar turlarında vazgeçilmez olur. Büyük touring araçların çoğu bu özelliği fabrikadan sunar ya da aksesuar olarak alınabilir. Şehirlerarası yollarda uzun beklemeler yaşandığında arka topcase’e dayalı konforlu bir bekleme pozu oluşturmak da detay gibi görünse de uzun yolda büyük fark yaratır.

Güvenlik ve Görünürlük Artırma

Yedek lastik kiti ve mini kompresör, özellikle Türkiye’nin ücra yollarında hayat kurtarabilir. TKO veya Slime tipi lastik şişirme solüsyonları küçük deliklerde geçici çözüm sunar. Reflektif şeritler ve ek LED pozisyon lambaları karanlıkta ve siste görünürlüğü artırır.

Uzun Yol Sürüş Teknikleri ve Konfor İpuçları

Touring araçların maksimum potansiyelini ortaya çıkarmak teknik sürüş bilgisinin yanı sıra rota ve mola planlaması gerektirir. Deneyimli turcu sürücülerin benimsediği birkaç temel ilke vardır.

Mola Planlaması ve Yorgunluk Yönetimi

Uzman turcuların önerdiği kural: her 150-200 km’de en az 15 dakika mola. Bu süre kasların gevşemesi, göz dinlendirmesi ve sıvı tüketimi için minimum eşiktir. Özellikle 500 km üzeri günlük mesafelerde öğle saatlerinde daha uzun bir mola (30-45 dk) planlamak performansı korur.

Türkiye’de otoban dinlenme tesisleri düzenli aralıklarla bulunmakla birlikte, ticari motorlu taşıt dinlenme alanları bazen motosiklet için uygunsuz parklanma koşulları sunabilir. Şehir merkezleri yakınındaki kafeler daha güvenli ve konforlu tercihler olabilir.

Yükleme Dengesi ve Ağırlık Dağılımı

Touring araçlarda bagaj yüklemesi aracın dinamiklerini doğrudan etkiler. Ağır eşyalar alt çantaya ve aracın ağırlık merkezine yakın konumlara yerleştirilmelidir. Topcase yüklüyken ve sadece arka çanta dolu iken aracın dengesi farklılaşır. İlk turdan önce kısa bir test sürüşü yaparak yüklü aracın davranışını öğrenmek önemlidir.

İki kişiyle sürüşte arka amortisörün ön yük ayarını artırmak gerekebilir; BMW, Honda ve Kawasaki modelleri ayarlanabilir amortisör ile gelir. Lastik basıncının yüklü halde üretici tavsiyesine göre (genellikle +0.2 bar) artırılması da tavsiye edilir.

Yakıt Stratejisi ve Uzun Yol Hesabı

Türkiye’de otoban üzeri akaryakıt istasyonları şehirlerarası güzergahlarda sıktır; ancak iç kesimlerde ve dağlık güzergahlarda boşluklar olabilir. 1000cc ve üzeri touring araçların yakıt deposu genellikle 20-25 litredir; bu da 300-400 km menzile karşılık gelir. Depoya son 50 km kalmadan yakıt almak alışkanlığı Türkiye iç yollarında güvenlik sağlar.

Özellikle Doğu Anadolu turlarında bazı güzergahlarda belirli yakıt kalitesi (95 oktan) her noktada bulunmayabilir. Araç gereksinimleri kontrol edilerek 95 veya 98 oktan uyumluluğu önceden netleştirilmelidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Touring motorsiklet nedir, ne işe yarar?

Touring motorsiklet; uzun mesafe yolculuklar için tasarlanmış, entegre bagaj sistemi, büyük rüzgar koruma camı, geniş yakıt deposu ve yüksek yolcu konforu sunan motorsiklet kategorisidir. Günlük 400-600 km yol kat etmek için optimize edilmiştir. Spor veya naked araçlara kıyasla çok daha büyük, ağır ve konforludurlar.

Touring motorsiklet ile adventure motorsiklet arasındaki fark nedir?

Touring motorsikletler tamamen asfalt odaklı, daha büyük ve ağır, ultra konforlu araçlardır. Adventure motorsikletler ise hem asfalt hem hafif off-road için tasarlanmış, daha hafif ve çok yönlüdür. Touring araçlar yolcu konforunda, adventure araçlar ise esneklikte öne çıkar. Adventure motorsiklet rehberimizde bu farkları daha geniş ele aldık.

Touring motorsiklet için en az kaç cc motor gereklidir?

Gerçek touring performansı için genel olarak 1000cc ve üzeri motorlar önerilir. Honda NT1100 gibi 1100cc araçlar giriş segmentini temsil ederken, Honda Gold Wing gibi 1800cc altı düz 6 motorlar üst segmentin standartlarını belirler. İki kişiyle uzun yol için 800cc altı motorlar yeterli güçten yoksundur.

Touring motorsiklet şehir içinde kullanılabilir mi?

Evet, ancak büyük şehirlerde ciddi zorluklar söz konusudur. İstanbul, Ankara gibi yoğun trafikli şehirlerde 350+ kg ağırlık, geniş kasa ve düşük hızda ısınan motorlar sürücüyü yorar. Park yeri bulmak da güçtür. Touring araçlar asıl yeteneklerini otoban ve şehirlerarası yollarda gösterir.

2026 yılında Türkiye’de uygun fiyatlı touring motorsiklet hangisi?

2026 itibarıyla Türkiye’de en uygun fiyatlı gerçek touring deneyimi Honda NT1100 ile yaşanır (700.000-850.000 ₺). Kawasaki Concours 14 (800.000-1.000.000 ₺) ve Yamaha FJR1300 (900.000-1.100.000 ₺) da bütçe dostu büyük tur seçenekleri arasındadır; ancak her iki model de üretimden kalkmıştır ve yalnızca ikinci el piyasasından ya da tükenen bayi stoklarından bulunabilir.

Touring motorsikletin yıllık bakım maliyeti ne kadar?

2026 yılı itibarıyla büyük touring araçların yıllık bakım maliyeti 30.000-80.000 ₺ arasında değişir. BMW ve Honda üst segment araçlarda parça maliyetleri yüksektir. Sigorta, egzoz muayenesi, lastik değişimi ve rutin servis dahil yıllık toplam sahip olma maliyeti 100.000-200.000 ₺’yi bulabilir.

Touring motorsikletle Türkiye’nin hangi güzergahları sürülmelidir?

Touring araçlar için en iyi Türkiye güzergahları: İstanbul-Ankara otobanı (448 km, tek durakla yapılabilir), Karadeniz kıyı yolu (Samsun-Trabzon-Rize), Ege kıyı bandı (İzmir-Bodrum-Fethiye) ve Akdeniz sahil yolu (Antalya-Kaş-Alanya). Avrupa turu rehberimizde sınır ötesi rotaları da bulabilirsiniz.

Motorsiklet Rehberi kurucu editörü. İçerik stratejisi ve yayın takvimini yönetiyor.


© 2026 Motorsiklet Rehberi. Tüm hakları saklıdır.Güvenli ve keyifli sürüşler.

Bakım, ehliyet, ekipman ve rota rehberleriyle güvenli ve keyifli sürüşler.

Kategoriler

Kurumsal

© 2026 Motorsiklet Rehberi. Tüm hakları saklıdır.